08/10/2019
Think Digital 6 13 24 10 - 53 -
Devotion 17 18 19 16 - 70 -

Ενισχυμένη και ανίκητη η Devotion!

Την 2η αγωνιστική του BPL, άνοιξε το ματς ανάμεσα στην ThinkDigital και την Devotion. Οι δύο γνώριμες από το περσινό πρωτάθλημα ομάδες αναμετρήθηκαν για άλλη μια φορά, με τους παίχτες του coach Βασιλείου να παίρνουν μια σχετικά εύκολη νίκη με σκορ 70-53!

Τα δόντια τους έδειξαν από το πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι. Με πρωτεργάτες το δίδυμο ψηλών Δενδής-Ρουμελιώτης που είχαν μαζί 11 πόντους, η Devotion έχτισε μια διαφορά της τάξεως των 11 πόντων. Για την ThinkDigital όλους τους πόντους τους είχε ο εκπληκτικός Βαρελάς (6).

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο. Με τον Νικολόπουλο να παίρνει την σκυτάλη στο σκοράρισμα, η Devotion αύξησε την ήδη μεγάλη διαφορά στους 16, δείχνοντας την ποιότητα και την κλάση της. Ιδιαίτερα παραγωγικός σε άμυνα και επίθεση ήταν και ο Βουρμούλης. Για τους γηπεδούχους από 2 καλάθια είχαν οι Καπερώνης και Γρίβας. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 19-35 υπέρ της Devotion.

Πιο επιθετικά μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίχτες του Καπερώνη. Με τον Γρίβα να είναι πραγματικά πολύ καλός και με τον Μαρίνη να «βομβαρδίζει» το αντίπαλο καλάθι, η TDG έβαλε 24 πόντους μειώνοντας στους 11 πόντους την απόσταση. Η Devotion χαλάρωσε και αυτό αποτυπώθηκε στο σκορ.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό. Άμυνες για σεμινάρια, μάχες για τα ριμπάουντ και δύσκολα καλάθια. Δυστυχώς όμως για την γηπεδούχο ομάδα, η Devotion έδειξε την κλάση της, συντήρησε την διαφορά και πήγε σπίτι με άλλο ένα ροζ στα χέρια. Άξια αναφοράς είναι τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Βουρμούλη που κλείδωσαν την νίκη για την παρέα του Βασιλείου με σκορ 53-70!

Mvp του αγώνα ήταν ο Μένιος Ρουμελιώτης με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ (4-7) έχοντας παράλληλα 1 ασσίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ ,1 λάθος, ενώ ευστόχησε σε 5/10 δίποντα (50%), 1/2 βολές (50%) σε 26:16 λεπτά αγώνα. Για την TDG ξεχώρισε ο Παναγιώτης Γρίβας με 11 πόντους έχοντας 1/1 βολές (100%), 5/5 δίποντα (100%), 0/1 τρίποντα (0%), 1 ριμπάουντ (1-0) και 2 κλεψίματα σε 18:10 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η ThinkDigital είχε 23/60 δίποντα (38,3%), 1/10 τρίποντα (10%), 4/9 βολές (44,4%), 36 ριμπάουντ (15-21), 11 ασσίστ, 11 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 20 λάθη. Η Devotion είχε 23/51 δίποντα (45%), 6/19 τρίποντα (31,6%), 6/12 βολές (50%), 41 ριμπάουντ (14-27), 11 ασσίστ, 16 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 16 λάθη.

ThinkDigital (Καπερώνης): Καπερώνης 8 (7 ασσίστ), Σπυρόπουλος 8 (8 ριμπ), Καυκαλιάς, Σταγκίδης 3, Γρίβας 11, Ντότσικας, Βαρελάς 10 (10 ριμπ), Κανούτος, Παπακώστας 4, Μυρσίνης, Μαρίνης 9.

Devotion (Βασιλείου): Πετρόπουλος 6, Νικολόπουλος 6, Γιαννακόπουλος 6, Μπέτσος 11, Βουρμούλης 16, Τσούρας, Σαζακλής, Ρουμελιώτης 11 (11 ριμπ), Δενδής 14 (11 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό performance των δύο ψηλών της Devotion (Δενδής, Ρουμελιώτης)!