06/11/2022
Athens Touvlakers 14 19 15 9 - 57 -
ESDDA Graduates 8 10 13 8 - 39 -

Εντός στόχων οι Athens Touvlakers !

Βράδυ Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Athens Touvlakers υποδέχθηκαν τους ESDDA Graduates για την 7η αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Development 2 League. Η ομάδα των Μαρίνου και Λειβαδά, ούσα ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη με 57-39. Στο 4-3 πλέον οι Touvlakers, που με αυτή τη νίκη ανέβηκαν στην προνομιούχο πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και βρίσκονται εντός στόχου. Τέταρτη διαδοχική ήττα για τους Graduates που δεν κατάφεραν να εφαρμόσουν τα αμυντικό πλάνο που είχαν σχεδιάσει. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Οι Athens Touvlakers ξεκίνησαν καλύτερα το ματς, μπαίνοντας σε θέση οδηγού από τα πρώτα λεπτά. Κοσκέρας (4π.), Μαρίνος (2π.), Αγκουριδάκης (2π.), Λειβαδάς (2π.) και Παϊσόπουλος (2π.) προσέφεραν λύσεις στο επιθετικό σκέλος. Στην αντίπερα όχθη, οι Graduates άργησαν να βρουν τα πατήματά τους, αλλά χάρη στα καλάθια των Σαπουτζή (5π.) και Ναρλή (3π.) δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-8.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το επιθετικό κρεσέντο του Μαρίνου (9π. με 3 τρ.) έδωσε ψυχολογία στους Touvlakers που έχτισαν σημαντική διαφορά ασφαλείας. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν με τους Ζαχαριάδη (4π.), Καπαγεωργόπουλο (2π.), Κορτιμανίτση (2π.) και Γκάμαρη (2π.), όμως βρέθηκαν απότομα στο -15 οδεύοντας προς τα αποδυτήρια. Σκορ ημιχρόνου, 33-18.

Μοιρασμένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Touvlakers να διευρύνουν ελαφρώς το υπέρ τους προβάδισμα χάρη στους Αγκουριδάκη (7π.) και Καρμοίρη (5π.) και Λειβαδά (2π.). Οι φιλοξενούμενοι διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα, βρίσκοντας στήριγμα στις επιθετικές ενέργειες των Ζαχαριάδη (4π.), Λιόση (2π.), Τσίτσιρα (2π.), Σαπουτζή (2π.) και Γκάμαρη (2π.) αλλά παρέμειναν πίσω με 17 πόντους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 48-31.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο, που μάλιστα δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας αφού το επιμέρους σκορ έγραψε 9-8. Οι Touvlakers βασίστηκαν στους Κοσκέρα (4π.), Κουμουνδουρέα (2π.), Θεοδωρακόπουλο (3π.) και Αγκουριδάκη (2π.), ενώ η ESDDA στους Ζαχαριάδη (3π.), Λιόση (3π.) και Ναρλή (3π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Athens Touvlakers είχαν 13/44 δίποντα, 8/29 τρίποντα και 7/11 βολές. Μάζεψαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη.

Στον αντίποδα, οι ESDDA Graduates είχαν 14/48 δίποντα, 2/21 τρίποντα και 5/14 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Αγκουριδάκης με 14 πόντους και double-double, έχοντας 4/7 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταμάτης Ζαχαριάδης με 11 πόντους, έχοντας 3/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 2/4 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και ήταν αλάνθαστος σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Athens Touvlakers (Κοσκέρας) : Αγκουριδάκης 14 (2), Θεοδωρακόπουλος 8 (2), Καρμοίρης 6, Κοσκέρας 8, Κουμουνδουρέας 5, Λειβαδάς 2, Μαρίνος 12 (4), Παϊσόπουλος  2.

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας) : Γκάμαρης 4, Ζαχαριάδης 11, Καπαγεωργόπουλος 2, Κορτιμανίτσης 2, Λιόσης 6, Ναρλής 5 (1), Σαπουτζής 7, Τσίτσιρας 2, Τσακίρης.

Τι μας άρεσε : Το κλίμα της αναμέτρησης.