25/02/2024
Black Mamba 17 15 22 12 - 66 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 7 17 11 15 - 50 -

Χωρίς να εντυπωσιάσει το Mamba!

Αν και δεν έπιασε τα υψηλά στάνταρ του, το Black Mamba κέρδισε εύκολα τους Brooklyn Bets με 66-50 για την 19η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Master League, παίρνοντας έτσι το όγδοο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα!

Με το δίδυμο Μπολοτάκη - Δέδε να ξεκινούν ορεξάτοι το παιχνίδι με 8 και 7 πόντους, αντίστοιχα, το Black Mamba πήρε από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 17-7. Ο Χουσέας από την περιφέρεια και οι Νικολαΐδης - Χαλαβατζής με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου ο Δημήτρης Μονέος έβαλε 4 πόντους και μαζί με το καλάθι του Δέδε, έδωσαν αέρα 16 πόντων στους γηπεδούχους, 23-7. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι Brooklyn Bets ανέβασαν αισθητά την απόδοσή του και με δύο τρίποντα του Σάλλαρη και βοήθειες των Νικολαΐδη, Χαλαβατζή και Μουχίμογλου, μείωσαν στους 8, 32-24!

Στην έναρξη του δευτέρου το συγκρότημα του Μπασδάνη πάτησε γκάζι και με 8 πόντους του Δέδε, 6 του Μπολοτάκη, 4 του Δημήτρη Μονέου και 4 του Χιμντάν, ξέφυγε στους 19, 54-35! Δεν μπόρεσε η ομάδα του Παναγιώτου να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Χουσέα, Φωτόπουλου, Μουχίμογλου, Μαυρογιαννάκη και Νικολαΐδη. Σκορ τρίτης περιόδου 54-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό της Ζωφριάς και έτσι το Black Mamba έφτασε εύκολα στη νίκη με 66-50, με τους Γιάννη Μονέο και Μαρίτσα να ευστοχούν από την περιφέρεια. Για τους Brooklyn Bets στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μουχίμογλου, Σάλλαρης, Φωτόπουλος και Μαυρογιαννάκης.

Betsson MVP του Black Mamba ο Δέδες με 17 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 8/10 δίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Brooklyn Bets ο Μουχίμογλου με 9 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 2/6 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Black Mamba (Μπασδάνης): Χιμντάν 9, Δέδες 17, Καραλής, Μαρίτσας 5 (1), Μονέος Δ. 8 (1), Μονέος Γ. 11 (3), Μπολοτάκης 16, Ρεπάνης, Τσουράπης

Brooklyn Bets (Παναγιώτου): Μουχίμογλου 9 (1), Νικολαΐδης 8, Σάλλαρης 10 (3), Φωτόπουλος 4, Χαλαβατζής 6, Χουσέας 6 (2), Μαυρογιαννάκης 7

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Brooklyn Bets κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί απέναντι στο Black Mamba!