12/06/2020
Remal Madri 9 6 4 10 - 29 -
Capital Con-Trolls 11 16 9 9 - 45 -

Εντυπωσιακή επάνοδος για Capital!

Νικηφόρο το ξεκίνημα στην αγωνιστική δράση για τους Capital Con-Trolls, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη απέναντι στην Remal Madri με 29-45, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό του Κολωνού, στα πλαίσια της Development κατηγορίας.

Παρά τις όμορφες προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων, η αγωνιστική απραξία έπαιξε τον ρόλο της, με το σκορ να μένει χαμηλά και τους Καλφούζο από τη μία και Πολύδωρο από την άλλη να ξεχωρίζουν, με το σκορ να κλείνει στο 9-11 υπέρ των Capital.

Το σκηνικό άλλαξε άρδην με την επιστροφή στο παρκέ, με τον ρυθμό να είναι καταιγιστικός. Ο Καλφούζος ανέλαβε περισσότερες πρωτοβουλίες και με τη βοήθεια του Νίκα ο οποίος ήταν παντού σε άμυνα και επίθεση,οδήγησαν τους Capital στο σκορ, με τον Σιδέρη να προσπαθεί για Remal, με το σκορ ημιχρόνου να κλείνει στο 15-27.

Ο Πολύδωρος έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του, όντας θετικότατος κάτω από το καλάθι, για να φέρει το παιχνίδι πάλι σε απόσταση ανατροπής για τη Remal, με την αστοχία όμως των συμπαικτών του σε συνδυασμό με την επιθετική έκρηξη του Νίκα προς το τέλος του δεκαλέπτου, να εκτοξεύουν τη διαφορά στους 17, με το σκορ να κλείνει στο 19-36.

Ελεύθερο το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τη Remal Madri να μη μπορεί να βρει το δρόμο προς το καλάθι για περίπου 9 λεπτά,από τα μέσα της τρίτης, με τους γηπεδούχους στη συνέχεια να ξεμπλοκάρουν, με τους Αγγελή και Σιδέρη να εκτελούν από την περιφέρεια και το παιχνίδι να παίρνει την τελική του μορφή, με το σκορ να κλείνει στο 29-45 υπέρ των Capital Con-Trolls.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Νίκας με 10 πόντους, 21 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και μία ασίστ. Από πλευράς Remal Madri ξεχώρισε ο Ηλίας Πολύδωρος με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, μία ασίστ και ένα κλέψιμο.

Συνολικά οι Remal Madri είχαν 6/36 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 5/16 βολές, 38 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 15 λάθη. Συνολικά οι Capital Con-Trolls είχαν 15/41 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 9/16 βολές, 51 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 15 λάθη.

Remal Madri (Κουσιορής): Ρηγόπουλος 2, Παπαιωάννου, Πρίφτης, Σιδέρης 6, Δαβιδέλης, Καμολίκης 2, Ναυπλιώτης 2, Δημητρίου 2, Αγγελής 4, Κουσιορής, Πολύδωρος 11.

Capital Con-Trolls (Παπαχριστόπουλος): Μαρζαβάς 2, Καλφούζος 10 (7 ριμπ), Παπαχρηστόπουλος 3, Μπαμπάκης 2, Θεοδώρου 3, Ξανθάκης 4, Χαλκιάς 5, Νίκας 10 (21 ριμπ), Λυκογιάννης 3, Κατσάτσος 3.

Τι μας άρεσε: Το πολύ όμορφο κλίμα που διεξήχθη η αναμέτρηση!