27/05/2022
Πασοκlahoma City Thunder 13 15 30 16 - 74 -
Elitήριοι by pinguin.gr 7 16 11 22 - 56 -

Εντυπωσιακή η ΠΑΣΟΚlahoma!

Παίζοντας μαγικά στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder επικράτησε με 74-56 κόντρα στους Elitήριους και πήρε την πρώτη της νίκη στον 4ο όμιλο της Master League στο Summer!

Πιο δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η ΠΑΣΟKlahoma που βρήκε από νωρίς τα πατήματά της και με τον Ηλία Καπέτση να βάζει 6 πόντους προηγήθηκε με 13-7. Για τους Elitήριους, 4 πόντους σημείωσε ο Νίκος Ξενόφος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με την ΠΑΣΟΚlaxoma να συνεχίζει να διατηρεί τον έλεγχο. Με τον Καπέτση να βάζει άλλους 6 πόντους οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5, 28-23 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για την ομάδα του Κωνσταντινάκου, 5 έβαλε ο Παναγιώτης Λαμπρόπουλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί. Με τους Γνάτη, Καπέτση και Τηγάνη να σκοράρουν, έτρεξαν ένα επιμέρους 30-11 σερί και προηγήθηκαν με 24 πόντους διαφορά, 58-34 σκορπίζοντας τους Elitήριους, που είδαν τον Λαμπρόπουλο να βάζει 3 πόντους.

H ΠΑΣΟΚlahoma διαχειρίστηκε το προβάδισμα που είχε και έφτασε τελικά σε μία δίκαιη νίκη με 74-56 παίρνοντας το πρώτο ροζ φύλλο στο φετινό Summer League.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Ηλίας Καπέτσης με 16 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 6 τάπες. Για τους ητττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Λαμπρόπουλος με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά η ΠΑΣΟΚlahoma είχε 28/66 εντός πεδιάς, 8/33 τρίποντα και 10/14 βολές. Πήραν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 9 τάπες. Από την άλλη οι Elitήριοι είχαν 19/82 εντός πεδιάς, 5/27 τρίποντα και 13/23 βολές. Πήραν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 1 τάπα.

ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder (Γνάτης): Αράπας 4, Γνάτης 23, Διαμαντόπουλος 5, Καπέτσης 16, Κεφαλόπουλος 2, Κοτσαμπασάκης 1, Παπανικολάου, Τηγάνης 23.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Αντώνος, Κωνσταντινάκος 4, Λαμπρινός 3, Λαμπρόπουλος Λ 11, Λαμπρόπουλος Π 16, Ξενόφος 8, Πατωνίδης Θ 4, Πατωνίδης Φ 2, Πολίτης 8.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση της ΠΑΣΟΚlaxoma!