05/07/2023
Maccabi Tel Axyn 21 16 17 13 - 67 -
Hellas Paper Bears 24 17 24 12 - 77 -

Εντυπωσιακή νίκη για τους Hellas Paper Bears!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε δυνατά και από τις δύο ομάδες, με τους Bears να έχουν πολύ ηψυλό ρυθμό από την αρχή του ματς, εχόντας πολύ καλή φόρμα στην επίθεση και μεγάλη ευστοχία προς το καλάθι. Οι Tel Axyn δεν άργησαν να βρουν ρυθμό και μπήκαν στο παιχνίδι καταφέρνοντας να βρεθούν κοντά στο σκορ, ώστε να μείνουν μέσα στο κυνήγι της νίκης, με τελικό σκορ περιόδου 21-24.

Η ένταση του παχνίδιου συνέχισε να αυξάνεται, με τις δύο ομάδες να κυνηγάνε με πάθος την νίκη, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Οι Tel Axyn βρήκαν πατήματα στο γηπέδο με τους Περιστεράκη και Τσαούση να ευστοχούν για την ομάδα τους, προσπαθώντας να μειώσουν την διαφορά. Οι Bears με το πόδι στο γκάζι όμως, πάλευαν σε ολή την διάρκεια του αγώνα, με τους Χριστοδούλου και Μπίλιο Γ να ηγούνται στην επίθεση για την ομάδα τους και να κυνηγούν το νίκη, με ένα καλό σερί εύστοχων καλαθιών, με τελικό σκορ ημιχρόνου 37-41.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ακόμα πιο δυνατά για τις ομάδες. Οι Bears με ένα καλό σερί εύστοχων τριπόντων κατάφεραν να βρούν την διαφορά ασφαλείας που έψαχναν και με τον Φαρμάκη Χ να παίζει σημαντικό ρόλο για την επίθεση της ομάδας του. Από την άλλη, οι Tel Axyn δεν τα παράτησαν και πίεσαν τον αντίπαλο τους για να μειώσουν την διαφορά, χωρίς να καταφέρνουν να το πετύχουν, παρόλο την πολύ καλή βοήθεια του Τσώνη στην επίθεση, με τελικό σκορ περιόδου 54-65.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι ομάδες συνέχισαν με πολύ μεγάλη ένταση, με τους Tel Axyn να προσπαθούν γυρίσουν το ματς, πιέζοντας στην επίθεση και προσπαθώντας να περιορίσουν τον αντίπαλο στην άμυνα, χωρίς όμως να καταφέρνουν να πάρουν την νίκη. Οι Bears συνέχισαν δυνατά στην επίθεση κρατώντας την διαφορά που είχαν δημιουργήσει, παίρνοντας την νίκη με τελικό σκορ 67-77.