22/10/2023
Agrinio Magic 2023 12 13 9 5 - 39 -
San Agrinio Engineers 19 17 30 11 - 77 -

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τους San Agrinio Engineers

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο μέχρι το 12 - 12, όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την περίοδο με σερί 7 - 0.

Οι Engineers διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο και έκλεισαν στο +11 το πρώτο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους που ήταν εξαιρετικοί επιθετικά σκοράροντας 30 πόντους και πήραν διαφορά 32 πόντων στο 30ο λεπτό.

Στο διαδικαστικό τελευταίο δεκάλεπτο το επιμέρους 11 - 5 έφερε το τελικό 77 - 39.

Για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Άγγελος Τζαγκαράκης με 9 πόντους.

Οι Engineers είχαν πρώτους σκόρερ τον Betsson MVP του αγώνα Νίκο Τάγκα και το Γιώργο Τασόπουλο που πέτυχαν από 21 πόντους, ενώ από 10 είχαν ο Νικήτας Παπαγαλάνης και ο Πάνος Πρέζας.

Τι μας άρεσε. Οι Engineers έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι και στις δύο πλευρές και δεν άφησαν περιθώρια στους αντιπάλους τους.

Τι δε μας άρεσε. Οι Magic δε μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των αντιπάλων τους, ενώ έδειξαν ότι θέλουν χρόνο για να βρεθούν σαν ομάδα.

AGRINIO MAGIC 2023 (Θεόδωρος Καρβούνης): Αθανίτης 4(1), Βαρδουλάκης 6, Καλαϊτζής 3, Καραμπέτσος 7(1), Κουβέλης, Λέρης, Μπουλούκης 4, Τζαγκαράκης 9, Τηγάνης 4, Τσιρώνης 2.

SAN AGRINIO ENGINEERS (Ντίνος Τασόπουλος): Έξαρχος 3, Κάκος 2, Καταγής, Κολτσίδας 6, Μπουλούμπασης 2, Παπαγαλάνης 10, Παπαθανασίου 2, Πρέζας 10(1), Τάγκας 21(2), Τασόπουλος 21(3).