08/07/2021
Termites 7 14 12 12 - 45 -
LazerWolves 14 17 19 24 - 74 -

Εντυπωσιακοί Lazers!

Το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα στον όγδοο όμιλο της Summer Development League πήραν το βράδυ της Τετάρτης στο Περιστέρι οι Lazers, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Termites με 45-74, με τις δύο ομάδες να παρατάσσονται με πάρα πολλές απουσίες.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Lazers στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Παπαθωμά, 4 του Μοσχάκη και 3 του Δουνδουλάκη, προηγούνταν με 4-14, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ της πρώτης περιόδου, 7-14, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Καρκατσέλης με buzzer beater τρίποντο, ενώ νωρίτερα 4 πόντους πέτυχε ο Χριστόπουλος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν μέχρι και στο +12, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων, 21-31, μετά από δύο τρίποντες βόμβες του Ανδρώνη και 5 πόντους του Παπαθωμά. Τους Termites κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Παπακώστας και Χριστόπουλος με 4 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Lazers ανέβασαν εκ νέου στροφές και με 7 πόντους του Δουνδουλάκη, 4 του Αντωνακόπουλου, 4 του Ανδρώνη και άλλους τόσους του Παπαθωμά, ξέφυγαν στους 17, 33-50! Δεν μπόρεσαν οι οράνιε να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 6 πόντους του Τουμπακάρη και το τρίποντο του Καρκατσέλη. Σκορ τρίτης περιόδου 33-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Αντωνακόπουλου ήταν ασταμάτητη και με ακόμη 12 πόντους του Ανδρώνη, 9 του Παπαθωμά και τρίποντο του Δουνδουλάκη, έφτασε εύκολα στη νίκη με 45-74.  Για τους Termites στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Περικλής Γιαννάκης, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 12 πόντους της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/5 βολές, 15/42 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 8 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/11 βολές, 22/38 δίποντα και 8/32 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 9 λάθη.

Πολυτιμότερος για τους Termites ο Γιαννάκης με 9 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Hall of Brands mvp των Lazers ο Παπαθωμάς με 25 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές, 9/13 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Termites (Αποστολόπουλος): Καρκατσέλης 11 (3), Αποστολόπουλος 3, Τουμπακάρης 8, Χριστόπουλος 8, Γιαννάκης 9 (1), Παπακώστας 6

Lazers (Αντωνακόπουλος): Μοσχάκης 4, Παπαθωμάς 25 (2), Αντωνακόπουλος 8, Ανδρώνης 22 (5), Δουνδουλάκης 15 (1)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης!