12/06/2020
ESDDA Graduates 12 8 13 7 - 40 -
Kavlanta Hawks 16 11 19 13 - 59 -

Εντυπωσιακοί οι Kavlanta Hawks!

Στο πρώτο παιχνίδι και των δύο ομάδων μετά την καραντίνα, οι Kavlanta Hawks πήραν το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στους Essda Warriors με 40-59, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό του Πλάτωνα,το βράδυ της Τετάρτης στα πλαίσια της Development 2 κατηγορίας.

Ένας φορμαρισμένος Τάσος Τζώρτζης εμφανίστηκε στο παρκέ με το ξεκίνημα του αγώνα και με 8 γρήγορους πόντους κρατούσε την ομάδα των Hawks μπροστά στο σκορ, με τους Σαπουτζή και Παναγόπουλο να προσπαθούν για τους γηπεδούχους με το σκορ να κλείνει στο 12-16 υπέρ των Hawks.

Ζαχαριάδης και Σαπουτζής (2) έβαλαν τους Warriors μπροστά στο παιχνίδι στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, με τις ομάδες να κολλάνε επιθετικά στη συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις και να παίρνουν ξανά το προβάδισμα στο ημίχρονο (20-27), στηριζόμενοι στις προσπάθειες του πολύ καλού Παπαδημητρόπουλου και του Τζώρτζη.

Ο Παπαδημητρόπουλος  συνέχισε να είναι καλός και στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Σαπουτζή να προσπαθεί με όμορφες ενέργειες από την περιφέρεια κυρίως να γυρίσει ξανά το μομέντουμ για Warriors, μη μπορώντας όμως, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο συν 13 για τους φιλοξενούμενους  Hawks, (33-46).

Το μόνο που είχαν να κάνουν οι Kavlanta Hawks  ήταν να διαχειριστούν τον χρόνο και το κατάφεραν στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, με τους Warriors να προσπαθούν αλλά να είναι ιδιαίτερα άστοχοι, πράγμα εν μέρει λογικό μετά την μεγάλη αποχή, με το τελικό σκορ να είναι το 40-59 υπέρ των πολύ καλών Kavlanta Hawks.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Παπαδημητρόπουλος με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα κλέψιμο. Από πλευράς Essda Warriors ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Παναγόπουλος με 2 πόντους, 22 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, 3 κοψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά οι Essda Warriors είχαν 12/39 δίποντα, 3/24 τρίποντα,7/16 βολές, 47 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 17 λάθη. Συνολικά οι Kavlanta Hawks είχαν 22/61 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 6/17 βολές, 54 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 11 λάθη.

Essda Warriors (Χολιασμένος): Παναγόπουλος 2 (22 ριμπ), Τσίτσιρας 3, Τσιάντας, Ζαχαριάδης 13 (14 ριμπ), Σαπουτζής 19, Κανελλόπουλος 3 (5 ασ).

Kavlanta Hawks (Νάστος): Ντέμος 9 (7 ριμπ), Νάστος Β. 2, Ιωαννίδης 3 (7 ριμπ), Αναστασίου 2, Παπαδημητρόπουλος 17 (9 ριμπ), Τζώρτζης 15 (11 ριμπ), Μπόικο 8 (9 ριμπ), Νάστος Χ. 3.

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.