31/10/2023
Brooklyn Bets by Amerikanos24 13 15 11 19 - 58 -
Griffins 20 19 16 14 - 69 -

Εντυπωσίασαν οι Griffins!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, οι Brooklyn Bets υποδέχθηκαν τους Griffins για το πρωτάθλημα της Master league, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν ωραίο και γρήγορο μπάσκετ και να παίρνουν σπουδαία νίκη με 58-69.

Ιδιαίτερα εύστοχες ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, δείχνοντας από την αρχή ότι πρόκειται να δούμε ένα ωραίο παιχνίδι. Λίγο ανώτεροι οι φιλοξενούμενοι στην αρχή με τους Κοτσόλη και Σπυρόπουλο να ξεκινάνε ιδανικά το παιχνίδι, πήραν προβάδισμα 7 πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου με το σκορ να βρίσκεται το 13-20.

Ανάλογη συνέχεια στο παιχνίδι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αυτή τη φορά με τους γηπεδούχους να ξεκινάνε καλύτερα και πλησιάζουν στο σκορ χάρις τους Πολίτη και Αγγελόπουλο που πλησίασαν αρκετά το αντίπαλο καλάθι και σκόραραν από 6 πόντους ο καθένας. Ανέβασαν ρυθμούς στην συνέχεια οι Griffins με τον Βιλτανιώτη (6π) να βρίσκεται σε εξαιρετικό βράδυ και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 28-39, με το εξαιρετικό Buzzer beater του Κιαχόπουλου.

Στην επανάληψη του αγώνα οι Griffins δεν έριξαν τους ρυθμούς και κατάφεραν να αυξήσουν και άλλο την διαφορά χάρις τους Βαλτινιώτη και Κοτσόλη να ξεχωρίζουν στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει +16, κάνοντας πλέον το έργο των Brooklyn αρκετά δύσκολο.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, χάρις τον εκπληκτικό Πουλόπουλο να είναι ιδιαίτερα εύστοχος έξω από την γραμμή των 6.75. Οι Brooklyn κατάφεραν να φτάσουν και την διαφορά μέχρι και τους 6 πόντους, όμως οι φιλοξενούμενοι έμειναν ψύχραιμοι μέχρις το τέλος και πήραν μεγάλο διπλό με 58-69.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σπυρόπουλος με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Πουλόπουλος με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 3/7 βολές, 14/30 δίποντα και 9)24 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκαναν, 4 κλεψίματα και 16 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 4/6 βολές, 10/29 δίποντα και 15/27 τρίποντα. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκαναν 13 κλεψίματα και 9 λάθη.

Brooklyn Bets (Αγγελόπουλος): Αγγελόπουλος 13 (2), Κουρούμαλης 6 (2), Μπαμπάτσικος, Πολίτης 10, Πουλόπουλος 22 (4), Ρούσσος, Σάλλαρης 2, Χουσέας 5 (1)

Griffins (Χρόνης): Βιλτανιώτης 16 (5), Ζαχαρτσένκο, Καβακάκης 3 (1), Καραγιάννης, Κιαχόπουλος 8 (2), Κοτσόλης 11 (1), Λοΐζος 6 (2), Παπαδόπουλος 8 (2), Πατωνίδης Α. 5, Πατωνίδης Φ. 2, Σπυρόπουλος 10 (2), Χρόνης

Τι μας άρεσε: Ο ωραίος και γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού!