12/10/2023
San Antonio Smurfs 6 9 18 15 - 48 -
Cosa Nostra 11 14 22 21 - 68 -

Εντυπωσιακή πρεμιέρα για την Cosa Nostra!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση με τους San Antonio Smurfs η Cosa Nostra στην πρεμιέρα της Evolution League, καθώς επικράτησε άνετα με 48-68 στο Athens Sports Hall.

Τα πατήματά τους έψαχναν να βρουν και οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, μένοντας ταυτόχρονα χαμηλά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν οριακά καλύτεροι και με καλάθια των Κάκιου και Φλυτζάνη προηγήθηκαν με 6-11. Για τα "Στρουμφάκια" οι Στρουμπής και Νινιός ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Οι Smurfs συνέχισαν να σκοράρουν με το... σταγονόμετρο και στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Με τον Χατζησυμεωνίδη να κάνει θραύση στην ρακέτα και τους Μοίρα, Φλυτζάνη και Ρε να σκοράρουν από μακρινή και μέση απόσταση αντίστοιχα, η Cosa Nostra "έχτισε" διψήφια διαφορά (15-25) και έκανε σπουδαίο βήμα για τη νίκη.

Με ωραίες συνεργασίες και καλάθια των Σταύρου, Μανδρώνη και Νινιού, οι γηπεδούχοι έκαναν την... επιστροφή τους και μπήκαν για τα καλά στην διεκδίκηση της νίκης. Η συνέχεια ωστόσο άνηκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Κάκιο, Χατζησυμεωνίδη και Μαυρίδη, οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά το διεύρυναν κιόλας, διαμορφώνοντας το υπέρ τους 33-47 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της η Cosa Nostra έβλεπε το καλάθι σαν... βαρέλι στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκτόξευσε την διαφορά στο +20 και μετέτρεψε την αναμέτρηση σε υγιεινό περίπατο. Οι γηπεδούχοι που πήραν σκορ κυρίως από τους Γκουρογιάννη και Νινιό παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών και γνώρισαν βαριά ήττα στην πρεμιέρα τους στην Evolution League. Το τελικό σκορ ήταν 48-68 με την Cosa Nostra να παίρνει τη νίκη με εμφατικό τρόπο.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κάκιος με double double και 14 πόντους (6/7 δίποντα, 2/2 βολές, 13 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 14/51 δίποντα, 4/17 τρίποντα και 8/19 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/38 δίποντα, 7/32 τρίποντα και 21/38 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 20 ασίστ.

San Antonio Smurfs (Νίκας): Αλέξης 2, Γκουρογιάννης 7, Μανδρώνης 8 (1), Νίκας 4, Νινιός 14 (3), Ρούσσος 1, Σταύρου 7, Στρουμπής 5

Cosa Nostra (Ρες): Κάκιος 14, Κουτσουριδάκης 3 (1), Μαυρίδης 6, Μοίρας 7 (1), Μούρτης 6 (2), Ρες 12 (1), Μπρούστας, Φλυτζάνης 13 (1), Χατζησυμεωνίδης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το εκρηκτικό δεύτερο ημίχρονο των νικητών.