24/02/2024
Pressof BC 18 21 16 21 - 76 -
San Antonio Smurfs 13 9 20 24 - 66 -

Έπεισε και κέρδισε η Pressof!

Παίρνοντας από νωρίς τα ηνία του αγώνα, η Pressof κέρδισε σχετικά εύκολα τους San Antonio Smurfs με 76-66 στο ΓΣΠ και μετά την ολοκλήρωση της 19ης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Evolution League παραμένει στη δεύτερη θέση!

Γρήγορο ρυθμό και καλά ποσοστά ευστοχίας είδαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Pressof να προηγείται με 18-13, έπειτα από 8 πόντους του Κοροπούλη, 5 του Παραρά και τρίποντο του Νομικού. Ο Καλαϊτζόγλου με δύο τρίποντα ο Μουτσιόπουλος με ένα τριποντάκι τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με δύο τρίποντα του Νομικού, 5 πόντους του Κοροπούλη και τρίποντο του Βρεττού, ξέφυγαν στους 21 πόντους, 39-18. Το μόνο που κατάφεραν οι San Antonio Smurfs ήταν να μειώσουν στους 17, 39-22, με τον Καλαϊτζόγλου να πετυχαίνει τους 5 από τους 9 πόντους της ομάδας του.

Στην έναρξη του δευτέρου ο Σταύρου πήρε μπρος και με 7 δικούς του πόντους, δύο τρίποντα του Νινιού και 4 πόντους του Μουτσιόπουλου, τα "Στρουμφάκια" μείωσαν στους 11, 47-36. Τελικά η παρέα του Κρασσά έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +13, 55-42, με τον Βασιλείου να πετυχαίνει 6 πόντους και τον Τσορτό 5. Σκορ τρίτης περιόδου 55-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Pressof διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Τρατολάτη, Βασιλείου, Κρασσά και Βρεττό, έφτασε εύκολα στη νίκη με 76-66. Για τους Smurfs στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Καλαϊτζόγλου, Νινιός, Μουτσιόπουλος και Γκουρογιάννης.

Betsson MVP της Pressof ο Βασιλείου με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 5/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 5 λάθη. Πολυτιμότερος των San Antonio Smurfs ο Καλαϊτζόγλου με 21 πόντους, έχοντας 7/10 βολές, 1/7 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 4 λάθη.

Pressof (Κρασσάς): Νομικός 9 (3), Παραράς 9, Τσορτός 6 (1), Καραντζιάς 6, Κοροπούλης 14 (3), Βασιλείου 13, Βρεττός 6 (2), Κρασσάς 3 (1), Παπαθανασίου 2, Τρατολάτης 8 (2)

San Antonio Smurfs (Γκουρογιάννης): Καλαϊτζόγλου 21 (4), Νινιός 13 (3), Γκουρογιάννης 5, Νίκας, Σταύρου 7, Μουτσιόπουλος 20 (4), Μποχωρίδης

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία της Pressof στον τομέα των ριμπάουντ, αλλά και τα 23 τρίποντα του παιχνιδιού!