12/12/2019
ReTirees 15 15 9 10 - 49 -
Sacatemento Kings 8 16 15 8 - 47 -

Επαγγελματική νίκη για ReTirees!

Βράδυ Τρίτης στο κλειστό του Κολωνού, παρακολουθήσαμε ένα όμορφο ματς ανάμεσα στους Sacatemento Kings και τους ReTirees, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Elite, με νικητές τους ReTirees με 49-47.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε νωθρά για τις δύο ομάδες, με τους ReTirees να έχουν ένα μικρό προβάδισμα 6-2 στα μέσα της πρώτης περιόδου, με τον Κατιάκο να αναλαμβάνει να παίξει πιο ενεργό ρόλο στην επίθεση με έξι πόντους, κυριαρχώντας παράλληλα στα ριμπάουντ, με τον Πλεξουσάκη με πέντε πόντους να ακολουθεί και να κλείνει το δεκάλεπτο με εύστοχο τρίποντο, με 8-15 υπέρ των ReTirees.

Καλό ξεκίνημα με πρωταγωνιστή τον Βαρβατάκο (9) για τους Sacatemento στη δεύτερη περίοδο, ισοφαρίζοντας 17-17 με τους ReTirees στη συνέχεια να μη χάνουν τον έλεγχο του ματς και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το συν έξι υπέρ τους, 24-30.

Καλύτεροι στο τρίτο δεκάλεπτο οι Sacatemento, ξέροντας τι θέλουν μέσα στο γήπεδο, με τους Βαρβατάκο (6) και Τσιρίδη (5) να είναι εξαιρετικοί και να οδηγούν την ομάδα τους στο 15-9 επιμέρους σκορ, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 39-39 και όλα να είναι ανοιχτά!

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο, με τον Κατιάκο να σκοράρει έξι πόντους και να οδηγεί την ομάδα του στη νίκη, η οποία ήρθε και κάλυψε την απογοήτευση των ReTirees για τον τραυματισμό του συμπαίχτη τους Βαγγέλη Κοτσαμπά, με 47-49.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Κατιάκος με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 2 λάθη. Από πλευράς Sacatemento ξεχώρισε ο Δημήτρης Θεοδωρακίδης, έχοντας 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, δύο κλεψίματα, τελειώνοντας τις φάσεις που δημιούργησαν οι συμπαίκτες του κάτω από το καλάθι.

Συνολικά οι Sacatemento Kings είχαν 19/43 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 5/10 βολές, 47 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 13 λάθη. Οι ReTirees είχαν συνολικά 13/42 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 12/18 βολές, 37 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 κλεψίματα και 13 λάθη.

Sacatemento Kings ( Σιάννας ): Τσιρίδης 16 (7 ριμπ), Βαρβατάκος 15 (11 ριμπ), Νικολόπουλος 2 (8 ριμπ), Σιάννας Ν. ,Σιάννας Γ. 2, Θεοδωρακίδης 12 (7 ριμπ).

ReTirees ( Κουσούλης ): Κωστούλας 6 (9 ριμπ), Αντωνόπουλος , Κατιάκος 17 (10 ριμπ), Τσαντζάλης 3, Κοτσαμπάς 2, Στόλης 10, Πλεξουσάκης 11 (10 ριμπ), Σαρρής.

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.