09/01/2020
Phoenix Bums 10 12 7 19 - 48 -
G-vana 12 10 9 10 - 41 -

“Επαγγελματική” νίκη για τους Phoenix Bums!

Bράδυ Τετάρτης και για την ένατη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League οι Phoenix Bums(6-2) υποδέχθηκαν στο Enersize Basketball Center την G-Vana (2-6) κατακτώντας τη νίκη μετά από αρκετό κόπο απέναντι στους μόλις 5 αντιπάλους τους!

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες με αναγνωριστικό παιχνίδι, αρκετή αστοχία και έμφαση στα μετόπισθεν με τους φιλοξενούμενους να πατούν γερά στα πόδια τους με τους δραστήριους Τεντόμα & Λιάνα(από 4π έκαστος) όσο από την άλλη ο Καραγιάννης (4π) ήταν ο πιο ενεργός επιθετικά με το δεκάλεπτο να τελειώνει με τους Τζαμαϊκανούς να προηγούνται με 10-12.

Το σκηνικό ισορροπίας διατηρήθηκε και στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να κατορθώνουν να προσπερνούν με 22-17 χάρη στον Μοίρα(6π) με τους αντιπάλους τους να επιστρέφουν με την τρίποντη ρουκέτα του Ψωμιάδη και τον Τεντόμα(4π) φτάνοντας στο ημίχρονο ισόπαλοι (22-22).

Η άμυνα της παρέας του Ψωμιάδη έκλεισε σαν τανάλια στο πρώτο πεντάλεπτο μετά την ανάπαυλα και με επιμέρους 2-9  χάρη στον Λιάνα (6π) ξέφυγαν στο +6(23-29), το πείσμα όμως του Κοβάτσου(3π) επανέφερε τους Phoenix σε απόσταση…βολής σε ένα πενιχρό παραγωγικά δεκάλεπτο που ολοκληρώθηκε με 29-31.

Στην τελική ευθεία της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έτρεξαν περισσότερο, κάτι που ήταν αναγκαία και ικανή συνθήκη για να επικρατήσουν απέναντι σε μια ομάδα που είχε μόλις έναν κλασικό περιφερειακό, τον Τεντόμα. Με τους Λάσπα(4π), Μοίρα(5π) και Μοσκόφογλου(10π) να σκοράρουν & τον Μπαλτζόγλου να μοιράζει ασίστ με το τσουβάλι του Αή Βασίλη πήραν μπρος, ενώ το σημείο κλειδί ήταν η αποβολή του Λιάνα με πέντε φάουλ 7’.46” προ του τέλους που στέρησε τη δυνατότητα στη G-Vana να διεκδικήσει τη νίκη έως τέλους, παρά την υπερπροσπάθεια του Γρηγορόπουλου σε άμυνα αλλά κι επίθεση(5π). Οι Bums ξέφυγαν στο +6(42-36) και έφτασαν χωρίς πρόβλημα στα τελευταία λεπτά στο ροζ φύλλο(48-41) που τους ανέβασε στη δεύτερη θέση !

Τα ομαδικά στατιστικά αναπαριστούν πειστικά την εικόνα των ομάδων στο παρκέ. Οι νικητές σούταραν καλύτερα  (38-27 % εντός πεδιάς,37-28% βολές) εκτός από τα τρίποντα(5-15%) είχαν καλύτερη δημιουργία(18-7 ασίστ), αλλά υστέρησαν στους αιθέρες(35-42 ριμπάουντ, 3-4 κοψίματα) με τις ομάδες να κλέβουν εξίσου καλά (από 9 φορές) και τους Phoenix να υποπίπτουν σε περισσότερα λάθη(16-11).

Mvp του αγώνα και των νικητών ο “διπλός” Βασίλης Μοσκόφογλου (12π, 10ρ,5ασ, 4κλ & 4 λάθη). Καλύτερος των αντιπάλων τους ο “γιατρός” Χρήστος Γρηγορόπουλος (7π,15ρ,2ασ,1κλ, 4κοψ & 3 λάθη).

Phoenix Bums (Μοίρας-Κοβάτσος) : Μοσκόφογλου 12, Καραγιάννης 6(1κοψ),Μπαλτζόγλου 2(6ρ, 6ασ),Μοίρας 15(1),Αβαρκιώτης 2, Κοβάτσος 5(5ρ, 2κοψ),Αξαμπανόπουλος, Λάσπας 6(4κλ)

Gvana (Ψωμιάδης): Τεντόμας 9(7ρ,3ασ,3κλ), Λέκκος 3(5ρ,3κλ), Ψωμιάδης 12(2τρ, 8ρ), Γρηγορόπουλος 7, Λιάνας 10(1τρ, 7ρ, 2κλ)

Τι μας άρεσε :  Ανταγωνιστική αναμέτρηση με τους Βums να παίζουν όσο χρειάζεται για να επικρατήσουν ενώ από την άλλη είχαμε κατάθεση αξιοπρέπειας και μαχητικότητας , ακόμα κι όταν έμειναν με τέσσερις παίκτες οι Τζιβαναίοι !

Τι δεν μας άρεσε :  Το μακρινό σουτ (4/38 συνολικά) μαζί με τις βολές (7/22) ήταν εκατέρωθεν τα μοναδικά “σκοτεινά” σημεία.