24/02/2020
Harlems 17 12 17 24 - 70 -
Αναλώσιμοι 8 12 12 8 - 40 -

Επαγγελματική νίκη για Harlems!

Με νίκη συνέχισαν της υποχρεώσεις τους στη Development κατηγορία οι Harlems, καθώς επιβλήθηκαν με 70-40 των Αναλώσιμων, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό του ΣΕΦ, εκμεταλλευόμενοι έτσι την ήττα των Koutchers, μένοντας μόνοι δεύτεροι σε θέση ανόδου!
Καυτό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, με τους Μότσιο, Κουτρουμπή και Καραμπά να σκοράρουν και να δίνουν από νωρίς τα ηνία του ματς στους Harlems, με τους Μανώλη και Ταλιούρα να είναι αρκετά ενεργητικοί για τους Αναλώσιμους, μη μπορώντας ομως να κρατήσουν κοντά στο σκορ την ομάδα τους καθώς δύο τρίποντα από Κουτρουμπή και Καρρά έφεραν το σκορ στο 17-8, στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.
Με διάθεση να τρέξουν μπήκαν στο παρκέ οι Harlems, προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν τα γρήγορα πόδια των περιφερειακών τους, με τους Αναλώσιμους να προσπαθούν να μείνουν κοντά στο σκορ, με τους Αντωνιάδη, Ταλιούρα, Ζάφειρα και Τάγαρη να σκοράρουν και έτσι να οδηγούμαστε στο 29-20 του πρώτου ημιχρόνου, υπέρ των Harlems.
Πολύ όμορφο το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου με τις ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ με Σταυρόπουλο, Τάγαρη, Μότσιο και Ταλιούρα, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο. Η συνέχεια βρήκε τους Harlems λίγο βελτιωμένους και με μπροστάρη τον Μότσιο αύξησαν τη διαφορά, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 46-32.
Ένα καλάθι του Καρρά και ένα τρίποντο του Κάντζιου (πρώτη συμμετοχή στο 2020), αύξησαν τη διαφορά στους 18 (51-33), νωρίς στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι να ανοίγει στη συνέχεια και η μία όμορφη φάση να διαδέχεται την άλλη. Καραμπάς και Σκαρμέας μας προσέφεραν τις πιο εντυπωσιακές στον αιφνιδιασμό, με τους Αναλώσιμους να τρέχουν και αυτοί στο ανοιχτό γήπεδο με τον Μανώλη να ξεχωρίζει. Έτσι λοιπόν οδηγηθήκαμε στο τελικό 70-40 για τους Harlems, οι οποίοι πήραν την έβδομη συνεχόμενη νίκη τους και συνέχισαν την προσπάθεια τους να εδραιωθούν στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Μότσιος με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.
Από πλευράς Αναλώσιμων ξεχώρισε ο Τάσος Ζάφειρας με 10 πόντους, 14 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος.
Συνολικά οι Harlems είχαν 19/39 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 8/13 βολές, 43 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 14 λάθη.
Συνολικά οι Αναλώσιμοι είχαν 16/44 δίποντα, 2/32 τρίποντα, 2/7 βολές, 44 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη.