15/06/2020
Tsouvalia 6 19 10 20 - 55 -
Friends 4 10 10 4 - 28 -

Επαγγελματική νίκη για τα Tsouvalia!

Τα Tsouvalia, χωρίς να εντυπωσιάσουν ιδιαίτερα, κέρδισαν με 55-28 τους Friends και συνεχίζουν να κυνηγούν την απευθείας άνοδο στην Development League.

Στην πρώτη περίοδο, το ματς ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να ξεκινούν νωθρά. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό 6-4 που ήταν το σκορ της περιόδου για τα Tsouvalia, που είδαν τον Σωτηρόπουλο να σημειώνει 4 πόντους. Για τους Friends και τους 4 πόντους σημείωσε ο Κώστας Τσαλαβούτας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Tsouvalia άρχισαν να πατούν το γκάζι. Αλέξανδρος Ράπτης και Σωτηρόπουλος είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση με τους μπλε να τρέχουν ένα επιμέρους 19-10 πηγαίνοντας στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 25-14. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, ο Λευτέρης Τσαλαβούτας σημείωσε 4 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το μοτίβο της αναμέτρησης δεν άλλαξε με τα Tsouvalia να διατηρούν το προβάδισμά τους, με τον Γιάννη Ράπτη να σημειώνει 4 πόντους. Για τους Friends, που ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, από 3 πόντους σημείωσαν οι Λευτέρης Τσαλαβούτας και Μιχάλης Σχοινοπλοκάκης.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, τα Tsouvalia ήταν εκπληκτικά και με τους Ράπτη, Γεωργίου και Αρσενικό να οργιάζουν, έτρεξαν ένα επιμέρους 20-4 και πήραν τελικά την νίκη με 55-28. Για τους Friends από 2 πόντους σημείωσαν οι Κώστας Μπρεδάκης και Δομίνικος Μπαλάσκας.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Κώστας Σωτηρόπουλος με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Διαμαντής Μπαλάσκας με 2 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 21/68 εντός πεδιάς, 2/11 τρίποντα και 11/18 βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 7 κλεψίματα, 8 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι Friends είχαν, 13/70 εντός πεδιάς, 2/23 τρίποντα και 0/4 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα κι έκαναν 1 λάθος.

Tsouvalia (Σωτηρόπουλος): Ράπτης Α 12, Πετράκης, Ράπτης Γ 6, Μαγγανάς 7, Αρσενικός 8, Σωτηρόπουλος 17, Γεωργίου 5.

Friends (Τσαλαβούτας): Τσαλαβούτας Λ 7, Μπρεδάκης 4, Τσαλαβούτας Κ 4, Μεγρέμης, Σχοινοπλοκάκης 5, Νέτσης 2, Πουλόπουλος, Διαμαντής 2, Ιζακίτο 4.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Κώστα Τσαλαβούτα!