53
BBC 9 8 6 30 - 53 -
Komodo Dragons 17 14 16 16 - 63 -

Επαγγελματική νίκη για τους DPG WARRIORS!

Στο κλειστό των Μελισσίων,   για τη διοργάνωση του Basketaki Cup, οι DPG πέτυχαν τη πρώτη τους νίκη , κάθε επιβλήθηκαν των BBC με 53-63 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τους Γιώργο Βεργόπουλο(Κωνσταντίνου) , Γιάννη Μαράκη, Βασίλη Παπαγεωργίου και Κωνσταντίνο Γιοuλούντα , καθώς βοήθησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ , πίεσαν στην άμυνα, κυριάρχησαν στους αιθέρες  και έβαλαν μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία της αναμέτρησης  .

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ , καθώς βρέθηκαν να προηγούνται,5-11 και 7-13 , με το τέλος να τους βρίσκει μπροστά με προβάδισμα 8 πόντων , 9-17. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Ζενέλης και Μαράκης με 4 πόντους έκαστος  , ενώ από τους γηπεδούχους ο Παυλόπουλος είχε 5 .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι DPG προηγήθηκαν ακόμη και με 14 πόντους διαφορά , 13-27 , με τον Βεργόπουλο και την παρέα του να οδηγούνται στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 17-31 . Ο Κωνσταντίνος Γιουλούντας σε αυτό το διάστημα  πέτυχε 6 πόντους , ενώ από τους BBC οι Κρόκος , Παυλόπουλος και Στέφος είχαν από 2 .

Το τρίτο δεκάλεπτο βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές , καθώς οι Warriors  δεν έχασαν το προβάδισμα σε κανένα χρονικό σημείο ,με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με διαφορά 14 πόντων , 23-47 . Πρώτοs σκόρερ των νικητών ήταν ο Βεργόπουλος με 5 πόντους , ενώ από τους γηπεδούχους οι Παππάς , Δάλας και Παυλόπουλος είχαν από 2 .

Η τελευταία περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στους ΒΒC  , καθώς επιβλήθηκαν σε αυτό το διάστημα με 30-16 , χωρίς αυτό να είναι αρκετό , αφού το τέλος της αναμέτρηση βρήκε τους  φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν τη πρώτη τους νίκη στο Basketaki Cup με 53-63.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Παπαγεωργίου  με 16 πόντους , 10 ριμπάουντ , 1 ασίστ , 1 κόψιμο και 1 κλέψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Παναγιώτης Δάλλας  είχε 8 πόντους , 7 ριμπάουντ , 1 ασίστ , 1 κόψιμο και 3 κλέψιματα .

Oι DPG  είχαν συνολικά 25/45 δίποντα , 3/14 τρίποντα , 4/8 βολές , 48 ριμπάουντ , 5 ασίστ , 4 κλεψίματα και 14 λάθη . Οι ΒΒC είχαν 16 /46 δίποντα , 5/15 τρίποντα , 6/8 βολές , 34 ριμπάουντ , 12 ασίστ , 5 κλεψίματα  και 5 λάθη .

BBC(Πέτσας): Παυλόπουλος  8 ,  Παπάς 16 , Στέφος 7  , Κρόκος 4 , Ζαγορίτης 2  , Πέτσας 8 , Δάλλας 8 .

DPGW(Βεργόπουλος) : Γιώργος Βεργόπουλος (Δημητρίου) 2 , Γιώργος Βεργόπουλος (Κωνσταντίνου) 13, Παπαγεωργίου 16 , Δαμόπουλος 5  , Κλεφτογιάννης 3 , Ρόκιζας 2 , Μαράκης 6 .

Τι μας άρεσε : Η συνολική απόδοση των Dpg warriors στα 3 πρώτα δεκάλεπτα του παιχνιδιού !