12/01/2020
Los Professores 19 12 16 21 - 65 -
Salonica Old Stars 19 13 21 9 - 62 -

Επαγγελματική νίκη από τους καθηγητές!

Η Los Professores υποδέχθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του Ευόσμου τους Old Stars Salonica,για την πέμπτη αγωνιστική του Salonica League την Κυριακή 12-1-2020.Πριν από το μετάξι τους παιχνίδι και οι δύο ομάδες είχαν σερί 2-2,κάτι που προμήνυε πως το παιχνίδι θα ήταν ντέρμπι.
Κι οι δυο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο εξ' ίσου δυνατά με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με ισοπαλία 19-19 με τον Μιλέα να είναι η αιχμή του δόρατος για τους Los Professores με 8 πόντους.Στην αντίπερα όχθη οι Old Stars Salonica είχαν έναν Ματούλα να βγάζει φωτιές με 9 πόντους με 1 τρίποντο.
Στη δεύτερη περίοδο αμφότεροι οι δύο προπονητές σκληρύναν τις άμυνες τους με αποτέλεσμα κι οι δυο ομάδες να εκτελούν ελεύθερες βολές μόλις απ’ το πέμπτο λεπτό.Για τους Καθηγητές ο Air Kid Βασίλης Δερέκας είχε 7 πόντους κι ακολούθησε ο Φλώρος με 3 πόντους.Για τους Old Stars η είσοδος του Jackal Χρήστου Γούναρη ήταν καθοριστική,τόσο για τους 4 καθοριστικούς πόντους στο τέλος του ημιχρόνου οδό και για την εξαιρετική του άμυνα.Περρωστής Ματουλάς και Περατικός συμπλήρωσαν την επιθετική δραστηριότητα, δίνοντας προβάδισμα με βραχεία κεφαλή στην ομάδα του Νίκου Λαθουράκη με 31-32.
Στην τρίτη περίοδο είχαμε πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ.Ο Γκρατσονίδης με 8 πόντους κι ο Ματού με 7 με δύο τρίποντα(το ένα τρίποντο και φάουλ!!) έδωσαν προβάδισμα 6 πόντων στους Old Stars Salonica (το μέγιστο προβάδισμα του αγώνα).Στην αντίπερα όχθη ο Τσιριγώτης με 6 κι ο Μυγδανάλευρος με 6 δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα.
Η τέταρτη περίοδος ήταν συναρπαστική με την ομάδα των Los Professores να φέρνει το ματς στα ίσια με σκορ 53-53.τα δύο δεκάρια των ομάδων δηλαδή Μυγδανάλευρος και Ματούλας σκόραραν εκατέρωθεν με το ματς να πηγαίνει πόντο πόντο.Ο Μιλέα μαζί με τον Snowman Μιχάλη Ανθυμίδη σκόραραν σε κρίσιμο σημείο με το σκορ 59-59 με μόλις 100 δεύτερα να απομένουν για το τέλος!Ο Μιλέα έδωσε το προβάδισμα στους Καθηγητές και το παιχνίδι έγινε ρωσική ρουλέτα. Ένα δύσκολο καλάθι του Μιλέα και δύο εύστοχες βολές του Τσιριγώτη έφεραν την ομάδα τους μπροστά με 63-59. Δυο εύστοχες βολές του Ματούλα κι ένα επιθετικό ριμπάουντ με καλάθι του Γούναρη έκανα το σκορ 63-62 λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα.Στο τάιμ άουτ ο Λαθουράκης έδωσε εντολή για φάουλ, ωστόσο ο Δερέκας αποδείχτηκε τέρας ψυχραιμίας ευστοχώντας και στις δύο βολές.Στα 3.7 δευτερόλεπτα που απέμειναν ο Ματού σουτάρει από μακριά για 3 με την μπάλα να μην βρίσκει στόχο και τους Los Professores να πανηγυρίζουν με ανακούφιση.
Los Professores (Δερέκας Β) Φλώρος 5, Καρολίδης 1, Δερέκας 19, Ανθυμίδης ,4, Μυγδαναλευρος11(1), Μιλέα 15, Τσιριγώτης 10.
Old Stars Salonica (Λαθουρακης) Περατικός 6, Γούναρης 9(1), Γκρατσονίδης 12, Ποτουρίδης 2, Μπαντής 2, Παπαρλωράτος, Ματουλάς 21(3), Περρωστής 6, Μαλλογιάννης 4.
Τι μας άρεσε:Η εναλλαγή κι η διακύμανση του σκορ.
Τι δεν μας άρεσε: Τα πολλά φάουλ της δεύτερης περιόδου