20/10/2023
Elitήριοι by pinguin.gr 12 26 7 17 - 62 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 13 7 15 14 - 49 -

Επαγγελματική η δεύτερη νίκη των Elitήριων!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Athens Sports Hall οι Elitήριοι επικράτησαν των Γαλατών με 62-49 σε ένα ματς που έχτισαν διψήφια διαφορά από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και την διαχειρίστηκαν τελικά μέχρι τέλους, έχοντα το δίδυμο Λαμπρόπουλος - Ζελμάνοβιτς σε πολύ καλή βραδιά. Οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες έβγαλαν σπουδαία αντίδραση στο δεύτερο μέρος, όμως τελικά υποτάχθηκαν, γνωρίζοντας την δεύτερη ήττα τους στον τρίτο όμιλο της Evolution League.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με γρήγορο ρυθμό και ωραίες φάσεις εκατέρωθεν. Οι Elitήριοι βρήκαν λύσεις τόσο στο ανοιχτό γήπεδο με τα γρήγορα πόδια του Ζελμάνοβιτς (4π.), όσο και στο set παιχνίδι με τα μακρινά του Λαμπρόπουλου (7π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Γαλάτες αποδείχθηκαν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στην επιθετική τους πολυφωνία και τις λύσεις που προσέφεραν οι Λαδάς (4π.), Αντωνόπουλος (3π.), Π. Μαντάς (2π.), Καζάνας (2π.) και Δούστος (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-13.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου τα δεδομένα άλλαξαν. Η ομάδα του Κωνσταντινάκου κυριάρχησε σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου και, με την τριπλέτα Ζελμάνοβιτς (7π.) - Γιάτσε (6π.) - Λαμπρόπουλος (6π.) να πετάει φωτιές, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας. Σε πολύ ρηχά νερά κινήθηκαν οι Γαλάτες σε αυτό το διάστημα που ήταν το λιγότερο παραγωγικό για αυτούς με μόλις 7 πόντους ενεργητικό, παρά την προσπάθεια των Καλλούλη (2π.), Καζάνα (2π.) και C. Μαντά (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 38-20.

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν σπουδαία αντίδραση και με εντυπωσιακό επιμέρους 0-10 αναθάρρησαν σημαντικά, έχοντας για κύριο δράστη στην επίθεση τον πυραυλοκίνητο Λαδά (8π.). Οι Elitήριοι, παρότι προβλημάτισαν με την εικόνα τους για κάποια λεπτά, ξανά βρήκαν τα πατήματά τους και με καλάθια των Γιάτσε (3π.), Ποστόλλι (2π.) και Ζελμάνοβιτς (2π.) διατήρησαν τη διψήφια τιμή στο υπέρ τους προβάδισμα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 45-35.

Οι Γαλάτες συνέχισαν να παλεύουν για την ανατροπή μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, βασιζόμενοι επιθετικά στους Π. Μαντά (5π.), Δούστο (3π.), Λαδά (3π.) και Μπετχαβά (2π.). Η εμπερία των Elitήριων, ωστόσο, τους επέτρεψε να διαχειριστούν την κατάσταση και το σουτ - μαχαιριά του Λαμπρόπουλου 100’’ πριν το φινάλε έριξε τίτλους τέλους στο ματς.

Στο τέλος του αγώνα, οι Elitήριοι είχαν 16/29 δίποντα, 7/23 τρίποντα και 9/18 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 23 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες είχαν 12/40 δίποντα, 6/24 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λευτέρης Λαμπρόπουλος με 17 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα, 4/9 τρίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ και 3 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Λαδάς με 15 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 5/6 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος) : Γιάτσε 9 (3), Ζελμάνοβιτς 16, Κωνσταντινάκος 3, Λαμπρόπουλος 17 (4), Μαργωμένος 2, Μπέσιος 2, Μωυσής, Ποστόλλι 7, Ράνης 6.

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Τερζής) : Μαντάς Π. 10 (2), Μαντάς C. 2, Αντωνόπουλος 4 (1), Δούστος 8 (1), Καζάνας 4, Καρατσαρέας, Λαδάς 15 (2), Μπετχαβάς 2, Τερζής.

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο των νικητών και η αντεπίθεση των Γαλατών μετά την ανάπαυλα.