03/11/2021
Άξονας BC 28 14 24 20 - 86 -
Leathal Pistols 22 23 10 20 - 75 -

Επαγγελματική νίκη για τον Άξονα !

Mε μία πολύ πειστική εμφάνιση για την καλή αγωνιστική της κατάσταση , η ομάδα του Άξονα , επικράτησε σχετικά πιο εύκολα από ό,τι αποτυπώθηκε στο σκορ τους Pistols με 86 – 75  .

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε και με τις δύο ομάδες να δείχνουν την διάθεσή τους για γρήγορο και όμορφο μπάσκετ . Εκατέρωθεν υπήρχε ευστοχία στα σουτ εντός πεδιάς αλλά και έξω από την γραμμή των τριών πόντων . Αξίζει να σημειωθεί πως ο Τραχανελης για τους γηπεδούχους ήταν 100% εύστοχος σε 4 προσπάθειες σουτ τριών πόντων .

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Κουκουρελης ( 9π.) και Αγτζιδης ( 8π.) έκαναν την διαφορά για την ομάδα τους και κατάφεραν να ψαλιδίσουν την διαφορά που είχε δημιουργηθεί από το πρώτο δεκάλεπτο , και έτσι οι ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με σκορ 42 – 45 .

Στο τρίτο δεκάλεπτο , η ποιότητα του Ερμειδης ( 14 προσωπικοί πόντοι ) , ήταν αυτή που εξασφάλισε την ηρεμία και την ελευθερία των κινήσεων στην ομάδα του καθώς μαζί με την συνεισφορά του Κωστακίδη ( 8 π.) , κατάφεραν να κάνουν μια διαφορά για την ομάδα στο τέλος του δεκαλέπτου της τάξης των 15 πόντων .

Στο τελευταιο δεκάλεπτο , παρά τις προσπάθειες των Καραγκιαουρη ( double double 21 π . 10 ρ. ) και Αγτζίδη , η ομάδα του Άξονα κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνος.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ερμειδης με 41π. ( ! ) , 1 ασ. , 2 κλ. , 2-6 τρ. 7 ρ. και 42 πόντους στον δείκτη παραγωγικότητας !

ΑΞΟΝΑΣ : Τζιβανης , Ερμειδης 41 (2) , Κωστακιδης 23 , Κυπριανιδης 4 , Τραχανελης 18 (6) , Γκατζιος , Μαργωνης

Pistols : Αλβανος , Ρωσσιδης 4 , Ταλλης 6 , Κουκουρελης 17 (4) , Πρωτογεροπουλος 7 (1)  , Αγτσιδης 16 (2)  , Καραγκιαουρης 21 , Θεωφιλου 4