21/06/2020
Brothers United 13 15 14 8 - 50 -
Draft Fathers 13 18 18 22 - 69 -

Επαγγελματική νίκη για τους Draft Fathers!

Οι Draft Fathers, χωρίς να εντυπωσιάσουν ιδιαίτερα σε κανένα μέρος του ματς, πήραν μια επαγγελματική νίκη με 69-50 κόντρα στους Brothers United και συνεχίζουν σε τροχιά playoffs!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Το 13-13 ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου. Για τους «πράσινους» ο Ελέζογλου σημείωσε 6 πόντους, ενώ στον αντίποδα, εξαιρετικός ήταν ο Γιαννάκος που έβαλε 7,

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να χτίσουν μια διαφορά. Ο Γιαννάκος με Buzzer beater, έδωσε προβάδισμα με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στην ομάδα του (31-28), ενώ για τους Brothers United, από 3 πόντους έβαλαν οι Αβούρης, Ελέζογλου και Αρχοντουλάκης!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Draft Fathers συνέχισαν να κρατούν την διαφορά που είχαν, την οποία και αύξησαν στους 5, 47-42, τρέχοντας ένα επιμέρους 18-14. Παρμακλής από την μία με 4 πόντους και Αρχοντουλάκης από την άλλη με 7, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Brothers United έμειναν από δυνάμεις. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Draft Fathers, που με τον Γιαννάκο να οργιάζει στο παρκέ (10π) πήραν τελικά μία άνετη, επαγγελματική νίκη με 69-50. Για τους αξιόμαχους Brothers United, 5 πόντους σημείωσε ο Βασίλης Καράμπελας.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Γιώργος Γιαννάκος με 26 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Καράμπελας με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 λάθη και 2 τάπες.

Συνολικά οι «πράσινοι», είχαν 16/62 εντός πεδιάς, 6/33 τρίποντα και 12/22 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 22 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 28/79 εντός πεδιάς, 6/34 τρίποντα και 7/15 ελεύθερες βολές. Πήραν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 16, ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα κι έκαναν 15 λάθη.

Brothers United (Καράμπελας): Κουφαλιώτης 6, Αβούρης 6. Ρούλιας 2, Καράμπελας 9, Ελέζογλου 10, Αρχοντουλάκης 12, Πίττος 5.

Draft Fathers (Σκληράκης): Βάθης 4, Παρμακλής 8, Γιαννάκος 26, Σκληράκης 6, Λαφκίδης 6, Διαγγελάκης 7, Ιωακείμ 12.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!

Τι δεν μας άρεσε: Οι πολλές απουσίες που είχαν οι δύο ομάδες!