24/09/2020
Το Τρίτο Φύλο 11 5 12 9 - 37 -
Lyonmen 15 15 19 22 - 69 -

Επαγγελματική νίκη για τους Lyonmen!

Οι Lyonmen, χωρίς ν’ εντυπωσιάσουν, κέρδισαν με 69-37 το Τρίτο Φύλο στο κλειστό της Ανθούσας και έκαναν το 2/2 στον 27ο όμιλο του Basketaki Cup.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν αρκετά ανταγωνιστικό, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ, με το Τρίτο Φύλο να στέκεται εξαιρετικά στο παρκέ. Το δεκάλεπτο, έκλεισε στο 15-11, για τα Λιοντάρια, που είχαν σε καλή μέρα τον Τζουβάνα, που σημείωσε 7 πόντους. Για τους «ροζ», 5 πόντους σημείωσε ο Σάββας Τσανικίδης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Lyonmen πάτησαν το γκάζι. Τα «Λιοντάρια», δέχθηκαν μόλις 5 πόντους στην άμυνα και με ένα επιμέρους 15-5, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 30-16. Χριστοδούλου από την μία με 5 πόντους και Μιχαλάκης από την άλλη με 3, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, το παιχνίδι προσπάθησε να βρει ρυθμό. Οι Lyonmen, το ήλεγχαν απόλυτα και με τους Καλαποθαράκο και Δημητρίου να βάζουν μεγάλα σουτ, έτρεξαν ένα επιμέρους 19-12 και προηγήθηκαν με 47-28 με το τέλος της τρίτης περιόδου. Για το αξιόμαχο Τρίτο Φύλο, 6 πόντους έβαλε ο Καρυτιανός, ενώ 4 πρόσθεσε ο Τσανικίδης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, δεν μπορούσε να αλλάξει τίποτα. Η ομάδα του Νίκου Ψυχογιού, έκανε σωστή διαχείριση και κατάφερε να κάνει το 2/2 στον όμιλο της στο Basketaki Cup, παίρνοντας την νίκη με 69-37, με τον Κώτσο να σημειώνει 9 πόντους. Για τους τυπικά γηπεδούχους, 4 πόντους σημείωσε ο Καρυτιανός, ενώ 3 έβαλε ο φυσικός ηγέτης της ομάδας, Νίκος Καστρίνιος.

MVPτου παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Νίκος Τζουβάνας με 12 πόντους, 17 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Καστρίνιος με 5 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά Το Τρίτο Φύλο είχε 16/63 εντός πεδιάς, 2/19 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα κι έκανε 9 λάθη. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 28/77 εντός πεδιάς, 6/24 τρίποντα και 7/18 βολές. Μάζεψαν 62 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα, έκαναν 8 λάθη και 1 τάπα.

Το Τρίτο Φύλο (Δεληγιάννης): Παντελής, Μιχαλάκης 5, Παπαχρήστου 4, Δεληγιάννης, Καστρίνιος 5, Γεωργάκης 2, Τσανικίδης 11, Καρυτιανός 10.

Lyonmen (Ψυχογιός): Κώτσος 9, Ερμίδης 3, Φεργάδης 6, Μακρυγιάννης 4, Χριστοδούλου 13, Γαδ, Δημητρίου 6, Τζουβάνας 12, Καλαποθαράκος 12, Αποίκος 4.

Τι μας άρεσε: Η άνεση που έβγαλαν στο παιχνίδι τους τα Λιοντάρια!