28/09/2019
Γκόλντεν Στέιτ Μουργόριορς 11 15 10 12 - 48 -
Titans 12 21 12 16 - 61 -

Επαγγελματική νίκη για τους Titans!

Oι Titans επιβλήθηκαν πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ με 61-48 των Γκόλντεν Στείτ Μουργόριορς και έκαναν το 2/2 στο Basketaki Cup.

Από την πρώτη περίοδο, το παιχνίδι ήταν νευρικό με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα άστοχες. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό 12-11 που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου υπέρ των Titans, που είχαν το Πόγκα σε καλή μέρα με 5 πόντους. Για τους Μουργόριορς, 7 πόντους έβαλε ο Χαΐτος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τις φωνές του Ηλιαδάκη, οι Titans έγιναν λίγο πιο ουσιαστικοί στην επίθεση, βρήκαν λύσεις και έτρεξαν ένα επιμέρους 21-15, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 7 πόντους διαφορά, 33-26. Πόγκας από τη μία με 10 πόντους και Χαΐτος από την άλλη με 7, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Titans αν και στην αρχή δυσκολεύτηκαν, κατάφεραν με τον Γιάννη Ηλιαδάκη να ανεβάσουν κι άλλο την διαφορά τους, τελειώνοντας επί της ουσίας την υπόθεση νίκη. Για το συγκρότημα του Κορομηλά, ο Χαΐτος έπαιζε μόνος του στην επίθεση σημειώνοντας 4 πόντους. Το σκορ σε αυτό το σημείο ήταν 36-45.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες είχαν χαλαρώσει αρκετά. Οι Titans, με την εμπειρία τους, διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα που είχαν και πήραν τη νίκη με 61-58 μένοντας αήττητοι στον όμιλο τους. Σε αυτό το σημείο ο Ηλιαδάκης σημείωσε άλλους 6 πόντους, ενώ για τους «κίτρινους», εξαιρετικός ήταν ο Λίγγρης.

MVP της συνάντησης ψηφίστηκε ο Λευτέρης Πόγκας με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 5 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Χαΐτος με 18 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Συνολικά οι Μουργόριορς είχαν 13/36 δίποντα, 6/20 τρίποντα και 4/9 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές τη μπάλα κι έκαναν 18 λάθη. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 17/41 δίποντα, 6/16 τρίποντα και 9/21 βολές. Πήραν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές τη μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 2 τάπες.

Γκόλντεν Στέιτ Μουργόριορς (Κορομηλάς): Κυριακόπουλος 3, Νικήτας 7, Χρηστάκος 3, Στραβοσκούφης 3, Μπούρας, Μπεκιάρης, Γιαμπατζίδης 2, Λίγγρης 12, Χαΐτος 30

Titans (Ηλιαδάκης): Αλεφραγκής 4, Ηλιαδάκης Γ 17, Καρατσόλης 6, Πόγκας 15, Σακκάς 4, Τριανταφύλλου 3, Ηλιαδάκης Β 2, Μπαμπάτσικος 8, Σωμαράκης 2.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα αρκετά ανταγωνιστικό παιχνίδι.