19/01/2023
Gangsters 13 14 10 22 - 59 -
Athens Crips 14 8 5 15 - 42 -

«Επαγγελματική» νίκη οι Gangsters!

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί του πρωταθλήματος έδωσαν οι Gangsters, οι οποίοι το βράδυ της Πέμπτης 19 Ιανουαρίου επικράτησαν 59-42 επί της Athens Crips. Η ομάδα του Γιάννη Βρύλλη χωρίς να πιάσει τα στάνταρ απόδοσης που μας έχει συνηθίσει στα προηγούμενα παιχνίδια, κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και να παραμείνει 1η με ρεκόρ 9-1, ενώ από την άλλη η Athens Crips γνώρισαν την 7η ήττα τους (3-7).

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που μπήκαν με πιο καθαρό μυαλό στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν 5-12. Οι Gangsters δεν έβγαζαν νεύρο και ένταση στο παρκέ στα πρώτα λεπτά, ωστόσο αυτό σιγά-σιγά άλλαζε και με προσπάθεις των Ντάτση, Μαρκόπουλου και Αφουξενίδη πλησίασαν στο 13-14, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η απόδοση των γηπεδούχων ανέβηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, στις αρχές του οποίου κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, με τον Λάιο να γράφει το 17-16. Λάιος και Ντάτσης συνέχισαν να δίνουν λύσεις στην ομάδα τους, που έφτασε να προηγείται 24-19, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Ζαγαλάκης ήταν εκείνος που προσπάθησε να κρατήσει κοντά την Athens Crips. Σε αυτό το δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν μόλις 8 πόντους και έτσι πήγαν στο ημίχρονο πίσω στο σκορ, καθώς οι Gangsters ήταν μπροστά με 27-22.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν ακόμα πιο κακή εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο, μιας και Αργυρούλης και Λάντζας ήταν οι μόνοι που σκόραραν και έδωσαν στην Athens Crips 5 πόντους, τους μοναδικούς που πέτυχε στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο! Οι Gangsters εκμεταλλεύτηκαν την «αφλογιστία» των αντιπάλων τους και ξέφυγαν στο +10, με τους Ντάτση, Μαρκόπουλο, Βασιλείου και Καζή να διαμορφώνουν το 37-27, που ήταν το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν μία τελευταία προσπάθεια, πλησίασαν στο -8 (39-31), όμως έδειξαν πως δεν μπορούσαν να κάνουν το κάτι παραπάνω. Οι Gangsters δεν έβρισκαν αντίσταση από την αντίπαλη άμυνα, παρέμειναν μπροστά στο σκορ και με τα απανωτά τρίποντα του Βασιλείου βρέθηκαν να προηγούνται 51-32. Πλέον οι φιλοξενούμενοι είχαν «παραδώσει τα όπλα» και απλά ήθελαν να ρίξουν τη διαφορά. Το 59-42 ήταν τελικά το σκορ του ματς και έτσι οι Gangsters πήραν ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Μάριος Ντάτσης ο οποίος πέτυχε 15 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ στο παιχνίδι.

Οι Gangsters είχαν 19/44 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 15/21 βολές, ενώ μάζεψαν και 38 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη και 3 μπλοκ. Από την άλλη, η Athens Crips είχε 10/38 δίποντα, 3/25 τρίποντα, 13/25 βολές και πήρε 44 ριμπάουντ. Επίσης μέτρησε 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη και 5 μπλοκ στο ματς.

Gangsters (Βρύλλης): Αλεξανδρής 4(2ρ.), Αφουξενίδης 4(8ρ.), Βασιλείου 11(1ρ.), Γραφιαδέλλης, Καζής 12(2ρ.), Λάιος 6(10ρ.), Μακρής, Μαρκόπουλος 7(2ρ.), Ντάτσης 15(8ρ.), Σαΐτης

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Αργυρούλης 11(11ρ.), Ζαγαλάκης 11(6ρ.), Κουγιουμτζόπουλος, Κουρκουλής 3(4ρ.), Λάντζας 7(10ρ.), Μαρακάκης, Παπαδόπουλος, Σμυρλής 10(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως παρά το ότι οι Gangsters βρέθηκαν σε κακή μέρα, κατάφεραν να μην επηρεαστούν και να πάρουν τη νίκη.