22/04/2024
Gladiators 11 9 14 14 - 48 -
Δαλάι Κλάμα 14 11 21 11 - 57 -

Έπαιξαν όσο χρειάστηκε η Δαλάι Κλάμα!

Την πρώτη τους νίκη για την φετινή Summer Evolution πέτυχαν το βράδυ της Δευτέρας οι ενισχυμένοι Δαλάι κλάμα, καθώς σε ένα παιχνίδι που διατηρούσαν τον έλεγχο από την αρχή μέχρι το τέλος, επικράτησαν απέναντι στους Gladiators με 48 – 57.

Οι ομάδες πήγαν κυρίως σε σετ επιθέσεις στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Δαλάι Κλάμα να στέκονται καλύτερα και να κρατούν προβάδισμα με 11 – 14. Μπέης με δύο τρίποντα και Φλαμπούρης με 4 πόντους τα πρώτα βιολιά για τους Πράσινους, ενώ για τους Μονομάχους καλύτερος ο Τσακίρης με 5 πόντους, με Πρίτσο, Ζαΐμη και Ρούσσο να προσφέρουν από ένα καλάθι.

Οι ομάδες δοκίμασαν πραγματάκια στο δεύτερο δεκάλεπτο, δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό και το φτωχό 20 – 25 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Οι Gladiators πάλευαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους με το δίδυμο Τσακίρη και Μωραΐτη να πετυχαίνει από 4 πόντους έκαστος, όμως σύνολο του Μπουρελάκου με κορυφαίο τον Α. Σωτηράκη με 4 πόντους και βοήθειες από Μπεκρή - Τζιγκουνάκη προστάτεψε το υπέρ του σκορ και κράτησε τη διαφορά στους 5.

Το παιχνίδι είχε πρωταγωνιστή στην τρίτη περίοδο κι αυτός δεν ήταν άλλος από τον Αντώνη Σωτηράκη. Ο έμπειρος γκαρντ των Δαλάι Λάμα, έβαλε 14 ολόκληρους πόντους και έκανε σμπαράλια την άμυνα των Gladiators . Στην αντίπερα όχθη, οι Μονομάχοι προσπάθησαν να περάσουν την μπάλα μέσα στο ζωγραφιστό με τον Ζαίμη να προσφέρει 4 πόντους και ευτύχησαν να πετύχουν δύο τρίποντα με Τσακίρη - Βαταλίδη, χωρίς όμως να μπορέσουν να πλησιάσουν το σκορ (34-46).

Μπαίνοντας στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης, οι Μονομάχοι με Τσακίρη και Πρίτσο να πετούν φωτιές με 9 και 4 πόντους αντίστοιχα, φάνηκαν να παίρνουν το μομέντουμ και μείωσαν στο καλάθι(46-48). Σε εκείνο το σημείο, το εσπευσμένο τάιμ-άουτ του κόουτς Μπουρελάκου εδωσε φτερά τους παίκτες τους και όντας καλύτερη στην τελική ευθεία πήραν το ροζ φύλλο με σκορ 48 – 57. Φλαμπούρης με 4, Τζώλης με τρίποντο και Μπεκρής με δύο βολές οι σκόρερ των νικητών.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Αντώνης Σωτηράκης με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Τσακίρης με 23 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Gladiators(Ρούσσος): Βαταλίδης 3, Ζαΐμης 6, Κόκκινος 2, Μωραΐτης 6(10ρ.), Νάννος 1, Πρίτσος 5, Ρούσσος 2, Τσακίρης 23(13ρ.).

Δαλάι Κλάμα(Μπουρελάκος): Μπέης 8, Μπαλατσός (9 ρ.), Μπεκρής 11, Νικολής, Σταματόπουλος, Α.Σωτηράκης 20, Σωτηράκης 1, Τζιγκουνάκης 3, Τζώλης 3, Φλαμπούρης 11(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Η άμεση ενσωμάτωση των νέων μεταγραφών των Δαλάι.