08/06/2023
Yellow Submarine 12 11 16 16 - 55 -
Peteenagers BC 15 15 13 16 - 59 -

Έπαιξαν για τον Λέζο οι "πετεινοί" και "πέταξαν" για τελικό

Το απόγευμα της 8ης Ιουνίου βρήκε τους Yellow Submarine να κονταροχτυπιούνται με τους Peteenagers για το πρώτο εισιτήριο του τελικού του Basketaki Patras Cup. Έπειτα από 40 λεπτά όμορφου και γρήγορου παιχνιδιού, η ομάδα των πετεινών πανηγύρισε το ροζ φύλλο-πρόκριση στο μεγάλο τελικό με σκορ 59-55, αφιερώνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αυτή τη νίκη στον Μέμο Λέζο! Πλέον οι «πετεινοί» θα αντιμετωπίσουν την ομάδα της Techbuddy, με στόχο να την εκθρονίσουν από το θρόνο του πρωταθλητή και να στεφθούν αυτοί κυπελλούχοι του Basketaki Patras Cup.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα των Submarine μπήκε νωθρά στο παρκέ, γεγονός που έδωσε το δικαίωμα στους Peteenagers να αποκτήσουν μια διαφορά ασφαλείας. Ωστόσο, στα τελειώματα βρήκε τα πατήματά της και μείωσε στους 3 πόντους (12-15). Πετρόπουλος και Ασπρούλιας ηγήθηκαν στο σκοράρισμα στο διάστημα αυτό για τους «πετεινούς», σημειώνοντας 4 πόντους έκαστος, ενώ από πλευράς Submarine, ο Αναστασόπουλος, επίσης με 4 πόντους, ηγήθηκε της αντεπίθεσης για την ομάδα του.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Peteenagers έμοιαζαν να πνίγουν αμυντικά τα επιθετικά ατού των Submarine και, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία από την περίμετρο, αύξησαν τη διαφορά στην ανάπαυλα στο +7 (23-30). Ο Αναστασόπουλος έμοιαζε να είναι ο μόνος που έβρισκε την επαφή με το καλάθι για τα «κίτρινα υποβρύχια» με 6 πόντους στην περίοδο, την ώρα που το σύνολο των παικτών των Peteenagers προσέφερε στο σκοράρισμα, με τον Πετρόπουλο να παραμένει σημείο αναφοράς κάτω από το καλάθι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Submarine μπήκαν συγκεντρωμένοι στο παρκέ, βρήκαν τα πατήματά τους και με συνεχόμενους πόντους του Καμπάση, ο οποίος σημείωσε 8 πόντους σε αυτό το διάστημα, κατόρθωσαν να μειώσουν στους 4 πόντους (39-43). Το σκοράρισμα, και σε αυτό το δεκάλεπτο, μοιράστηκε ανάμεσα στους παίκτες των «πετεινών».

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι 2 ομάδες πάλεψαν με όσες δυνάμεις είχαν, οι μεν για την ανατροπή και οι δε για τη διατήρηση του προβαδίσματος. Ο Στεφανίδης, με 10 προσωπικούς πόντους, ηγήθηκε της αντεπίθεσης των Submarine, η οποία δεν στέφθηκε με επιτυχία, καθώς τόσο ο Πετρόπουλος όσο και ο Δημητριάδης ευστόχησαν σε κρίσιμες επιθέσεις και κράτησαν αυτό το «μαξιλαράκι ασφαλείας» των 4 πόντων που είχαν, με αποτέλεσμα το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει αυτούς νικητές με το τελικό σκορ 55-59.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χριστόφορος Πετρόπουλος, ο οποίος σημείωσε Double- Double με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ (4-8), με 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 33:51 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Δημήτρης Καμπάσης, ο οποίος σημείωσε επίσης Double- Double με 15 πόντους και 19 ριμπάουντ (7-12), ενώ σημείωσε και 1 κλέψιμο σε 36:47 λεπτά συμμετοχής.

ΥELLOW SUBMARINE: Αναστασόπουλος 17, Αποστολίδης, Διαμαντόπουλος 1, Καμπάσης 15 (19 ριμπ.), Μαρκόπουλος 4, Σπαλιάρας 4, Στεφανίδης 14 (9 ριμπ.)

PETEENAGERS: Ασπρούλιας 8, Δημητριάδης 14 (8 ριμπ.), Δρουγούτης, Λάζαρης 12 (10 ριμπ.), Πετρόπουλος 15 (12 ριμπ.), Χατζαντώνης 10 (9 ριμπ.)