14/01/2024
Trelakers 13 17 12 20 - 62 -
Old Stars 5 18 26 4 - 53 -

Έπαιξαν με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκαν οι TreLakers!

Οι TreLakers ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο ματς, με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Μαυρόπουλο, προηγήθηκαν με 10-1. Οι Old Stars δυσκολεύονταν αρκετά να πετύχουν καλάθι και προσπαθούσαν μέσω της άμυνας τους να μείνουν κοντά στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 13-5.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, με τους γηπεδούχους να διατηρούν προβάδισμα κοντά στους δέκα πόντους, χωρίς να απειλούνται ιδιαίτερα. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 30-23.

Οι Old Stars πήραν φωτιά στο τρίτο δεκάλεπτο στην επίθεση και με σερί 13-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ (35-38). Ο Αγγελογιαννάκης ήταν ασταμάτητος σε αυτό το δεκάλεπτο, πετυχαίνωντας 17 πόντους για τους φιλοξενούμενους. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 42-49.

Οι TreLakers όμως δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία τους λέξη. Με άμυνα για σεμινάριο και γρήγορες επιθέσεις, με δικό τους σερί 13-0 πήραν προβάδισμα εννέα πόντων (60-51) και καθάρισαν το ματς.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Μαυρόπουλος με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Αγγελογιαννάκης με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 12/36 δίποντα, 8/15 τρίποντα, 14/21 βολές, 35 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 κοψίματα, 3 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/35 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 10/14 βολές, 30 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 10 λάθη.

TreLakers (Γώγος): Ζέρβας 13, Αντωνίου, Γώγος 5, Σγούρος 7, Γκορίτσας 11, Μαυρόπουλος 22, Βαρθαλίτης 4, Τσουκνιδής.

Old Stars (Γεωργούσης): Γεωργούσης 2, Δουκάκης 4, Αγγελογιαννάκης 19, Καπράλος 12, Τζιόπας 3, Κωφόπουλος 2, Πρωτογερος 3, Τζώρτζος 4, Τσουμπάρας 4.

Τι μας άρεσε: Το καθαρό μυαλό στο τέλος των TreLakers.