04/02/2020
Tsouvalia 12 5 12 20 - 49 -
Cosa Nostra 10 6 14 15 - 45 -

Έπαιξαν με τη φωτιά αλλά δεν κάηκαν τα Tsouvalia.

Το απόγευμα του Σαββάτου, 1 Φεβρουαρίου, στο κλειστό του Seven, τα Tsouvalia φλέρταραν έντονα με την δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους στο πρωτάθλημα από την ψυχωμένη και ανεβασμένη Cosa Nostra , αλλά τελικά πήραν το ροζ φύλλο επικρατώντας με 49 – 45.
Τα Τσουβάλια προηγήθηκαν γρήγορα στο ξεκίνημα του αγώνα με Α.Ράπτη(4) και Πετράκη, ενώ Θεοφάνους, Μπρούστας και Γονιδάκης με τρίποντο ισοφάρισαν σε 6– 6. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με Σωτηρόπουλο, Αρσενικό και Α. Ράπτη πήραν ξανά το προβάδισμα, ενώ στην αντίπερα όχθη Β. Καμπουράκης και Μπρούστας μείωσαν σε 12 – 10.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο επικράτησαν οι άμυνες και οι δυο ομάδες ήταν πολύ άστοχες. Α. Ράπτης και Πετράκης με τρίποντο από τη μία και ο Μπρούστας με 6 πόντους από την άλλη διαμόρφωσαν το 17 – 16 σκορ ημιχρόνου.
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με βολές για τους γηπεδούχους από Μαρκόπουλο και Α. Ράπτη, ενώ η Cosa Nostra με δίποντα από Ζυγομαλά, Μαρκόπουλο και τρίποντα από Μπρούστα και Β. Καμπουράκη ξέφυγε με 19 – 27. Τα Τσουβάλια δεν άφησαν το ματς να ξεφύγει με 5 πόντους του Μαρκόπουλου και τρίποντο του Πετράκη ενώ για τους φιλοξενούμενους Καλαϊτζάκης και Μπρούστας με βολή διατηρούσαν το προβάδισμα 29 – 30.
Μέχρι τα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο -πόντο. Σωτηρόπουλος, Α. Ράπτης(5) και Αρσενικός για τα Τσουβάλια και Μπρούστας(5), Ζυγομαλάς και Καλαϊτζάκης για την Cosa Nostra είχαν το σκορ στο 38 – 39. Στην συνέχεια τα Τσουβάλια με Α. Ράπτη(4) και Αρσενικό έγραψαν το 44 – 39 για να μειώσει με δίποντο ο Μπρούστας. Με ενάμιση λεπτό να απομένει για την λήξη, οι γηπεδούχοι με μεγάλο δίποντο του Κυριακίδη και βολές από τον ίδιο και τον Σωτηρόπουλο κλείδωσαν το ματς ενώ οι 4 πόντοι του Μπρούστα και το δίποντο του Ζυγομαλά δεν έφταναν με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 48 – 45.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Ράπτης με 16 πόντους, 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αθανάσιος Μπρούστας με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα.
Συνολικά τα Τσουβάλια είχαν 15/60 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 10/17 βολές, κατέβασαν 62 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.
Η Cosa Nostra είχε 14/38 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 5/11 βολές, κατέβασε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.
Tsouvalia(Κυριακίδης): Μαρκόπουλος 6, Α.Ράπτης 16(17ρ.),Πετράκης 8, Κυριακίδης 3(6ρ.), Ι.Ράπτης (11ρ.), Μαγγανάς( 10 ρ.), Αρσενικός 6, Σωτηρόπουλος 10 (6ρ.), Γεωργίου (7 ρ.).
Cosa Nostra (Γονιδάκης):Μπρούστας 24 (6ρ.), Καλαϊτζάκης 4, Θεοφάνους 4, Β.Καμπουράκης 6, Γονιδάκης 3(6ρ.), Ζυγομαλάς 4 (13ρ.), Τζαχρίστας(6ρ.).
Τι μας άρεσε: Παρότι το ματς ήταν ντέρμπι οι παίχτες των δύο ομάδων είχαν άψογη συμπεριφορά.