28/01/2023
Sugar Mountains 15 11 21 8 - 55 -
Anonymous BC 16 18 10 20 - 64 -

Έπαιξαν με τη φωτιά, αλλά νίκησαν οι Anonymous!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου για το πρωτάθλημα της Evolution League, οι Anonymous με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, έκαμψαν την αντίσταση των φοβερών και τρομερών Sugar Mountains με σκορ 55-64.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ως Betsson MVP τον Νίκο Δρακόπουλο με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Μανόλης Αντωνόπουλος είχε 10 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Η πρώτη περίοδος αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, καθώς η ομάδα του Αλεφαντινού τα βρήκε σκούρα απέναντι στα τρομερά  ‘’μωρά’’ των Πέππε, Αντωνόπουλο και των άλλων ταλαντούχων συμπαικτών τους, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της περιόδου να βρίσκει τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού με σκορ 15-16. Οι Κουρτέσης και Δρακόπουλος για ακόμη μια φορά ήταν ο καλύτεροι παίκτες της ομάδας τους, πετυχαίνοντας από 6 πόντους. Στην αντίπερα όχθη ο Μπενέκος έστησε ένα τρίποντο πάρτι έξω από τη γραμμή των 6.75, κλείνοντας το διάστημα αυτό με τρία εύστοχα σουτ σε ισάριθμες προσπάθειες.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν πτυχές του πλούσιου ταλέντου που διαθέτουν ως ομάδα, καθώς οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 26-34, με τον  Δρακόπουλο να προσθέτει  ακόμη 5 πόντους στο ενεργητικό του. Στον αντίποδα, η νέα μεταγραφή των Sugar, Μανόλης Αντωνόπουλος ετών δεκαοχτώ,  σε 4:26 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 4 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ, αφήνοντας υποσχέσεις για ακόμη καλύτερες εμφανίσεις στο μέλλον.

Το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πρέπει να το χρησιμοποιήσουν ως παρακαταθήκη για το μέλλον, καθώς με τους Μπίνα, Αντωνόπουλο, Μπενέκο και Μπάρλα να πραγματοποιούν εκπληκτική εμφάνιση και στις δύο πλευρές του παρκέ, έκλεισαν τη περίοδο στο συν τρία με σκορ 44-47, στριμώχνοντας τους Anonymous στα σχοινιά ενόψει της τελευταίας στροφής του παιχνιδιού

Ωστόσο οι φωνές του Αλεφαντινού στην ανάπαυλα ξύπνησαν την ομάδα του και με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Δρακόπουλο και Τσόλκα να ηγούνται των προσπαθειών τους έφτασαν σε μια δύσκολη και συνάμα δίκαιη νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 55-64.

Οι Anonymous είχαν 26/54 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 10/23 βολές, 39 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 16 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 13 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 18/40 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 1/8 βολές, 43 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 21 λάθη .

Sugar Mountains(Πέππες): Αντωνόπουλος 10, Αργυρόπουλος, Κολοβός, Κούτρας, Μολώνης, Μούχτης, Μπίνας 16, Μπενέκος 22, Πέππες 2.

Anonymous(Αλεφαντνινός) : Ανδρεαδάκης 2, Αλεφαντινός 2, Αναγνωστόπουλος 5, Δρακόπουλος 18, Καστρινός, Κουρτέσης 12, Μπέλλος, Ουζουνίδης 8, Τσόλκας 17.

Τι μας άρεσε : Η επανεμφάνιση του Ουζουνίδη, αντίδραση των νικητών στο τελευταίο  δεκάλεπτο, αλλά και η πρώτη παρουσία του Αντωνόπουλου με τα χρώματα των Sugar  !