11/01/2020
Πήγασος 10 15 12 22 - 59 -
Κέρβεροι 20 15 10 15 - 60 -

Έπαιξαν με την φωτιά, αλλά δεν κάηκαν οι Κέρβεροι!

Οι Κέρβεροι, παρόλο που ήλεγχαν στη μεγαλύτερη διάρκεια το παιχνίδι κόντρα στον Πήγασο, έπαιξαν με την φωτιά, αλλά στο τέλος η τύχη ήταν με το μέρος τους και πήραν τη νίκη με 60-59.

Από την πρώτη περίοδο, οι Κέρβεροι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με τους Αηδονίδη και Ζαΐμη να βάζουν μαζί 13 πόντους, προηγήθηκαν με 20-10 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Για τον Πήγασο, που ξεκίνησε νωθρά το ματς, 6 πόντους με 2 τρίποντα έβαλε ο Καρατζής.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά των Κερβέρων διατηρήθηκε στο ίδιο επίπεδο, με τις δύο ομάδες ωστόσο να βρίσκουν περισσότερες λύσεις στην επίθεση. Ο Δημήτρης Αηδονίδης συνέχισε να οργιάζει με 8 πόντους, ενώ για την παρέα του Ρόκα, 5 πόντους σημείωσε ο Κατινάκης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τον Πήγασο να βελτιώνει την άμυνα του, αλλά να μην μπορεί να μειώσει αρκετά στο σκορ. Λεγάκης και Κατινάκης σημείωσαν μαζί 10 πόντους και ο Πήγασος πλησίασε στους 8, 45-37. Για την παρέα του Χριστοδουλάκη, 7 πόντους έβαλε ο Αηδονίδης.

Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, είδαμε μια μεγάλη ματσάρα. Ο Λεγάκης πήρε το όπλο του και πυροβολούσε από παντού, οι Κέρβεροι ήταν άστοχοι για 5 λεπτά και το παιχνίδι πήγε στον πόντο. Ο Καρατζής με σουτ και ο Ξυριδάκης με φόλοου στο 0, στάθηκε άτυχος και δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

MVP του παιχνιδιού ήταν ο Νίκος Ζαΐμης με 11 πόντους, 22 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μανώλης Λεγάκης με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά ο Πήγασος είχε 22/63 εντός πεδιάς, 6/25 τρίποντα και 9/18 βολές. Μάζεψε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 3 φορές τη μπάλα κι έκανε 9 λάθη. Από την άλλη, οι Κέρβεροι είχαν 21/77 εντός πεδιάς, 5/31 τρίποντα και 13/25 βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές τη μπάλα, έκαναν 7 λάθη και 1 τάπα.

Πήγασος (Ρόκας): Ρουσσάκης 4, Καρατζής 12, Σταυρόπουλος 7, Κατινάκης 9, Λεγάκης 17, Ξυριδάκης 10, Μαστραντωνάς.

Κέρβεροι (Συλιγνάκης): Συλιγνάκης 5, Αηδονίδης 29, Πατέρας 3, Ζαΐμης 11, Ντάγκας 8, Στραταριδάκης Μ 4, Χριστοδουλάκης.

Τι μας άρεσε: Η τρομερή διακύμανση που είχε το παιχνίδι!

Τι δεν μας άρεσε: Οι πολλές απουσίες και των δύο ομάδων!