14/04/2024
Alimos Leopards 12 15 18 15 - 60 -
Κεμπάπ BC 15 17 18 15 - 65 -

Έπαιξαν, νίκησαν και πάνε για... Κεμπάπ!

Η επιβλητική παρουσία του Αθανασίου σε άμυνα και επίθεση ήταν και αυτό που ξεχώρισε ατό αγώνα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Σπύρο τον Σκλαβενίτη να σκοράρει και να δείχνει... ζεστός ενόψει Summer! Η διάθεση των "μπλε" ήταν και αυτή που μείωσε το σκορ, με τους Τζιράρκα και Παναγιωτάκη να σκοράρουν από κοντινή απόσταση, για το 12-15 πρώτου δεκαλέπτου. Ο Χαρακίδας πάτησε παρκέ και έβαλε άμεσα τρίποντο, με τον Καλυβίδη να κάνει το ίδιο αλλά από την πλευρά των Leopards. Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να κάνει το... ξεπέταγμα και να φύγει στο σκορ, αν και η ποιότητά του Σύλλα έδωσε ένα πολύ μικρό προβάδισμα 5 πόντων στους Κεμπάπ, καθώς έκλεισαν το ημίχρονο με 27-32 μπροστά.

Ο Παπαδημητρακόπουλος δε φάνηκε να διστάζει να απειλεί από μακρινή απόσταση, ο Τζιράρκας έκανε ακριβώς το ίδιο και οι παθιασμένοι γηπεδούχοι παρέλασαν ξανά μπροστά, με το 37-34 να γράφεται στον πίνακα του αγώνα στα μέσα της τρίτης περιόδου. Εκεί όμως ο Σκάγκος μίλησε, με τους "κόκκινους" να ξαναπερνούν μπροστά και να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο 45-50 μπροστά. Δε ρίσκαραν, αν και η πίεση των φιλοξενούμενων ήταν μεγάλη, με τους Κεμπάπ λοιπόν να το πάνε μέχρι τέλους, παίρνοντας τη νίκη με τελικό σκορ 60-65, μπαίνοντας με το δεξί στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Σκάγκος με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Θανάσης Τζιράρκας με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κλέψιμο, 3 λάθη.