24/02/2020
Remal Madri 6 11 13 17 - 47 -
Rep-Eat 11 9 5 10 - 35 -

Έπαιξαν όσο χρειάστηκε, οι Remal Madri

Στις 22-2-2020 οι δεύτεροι στον όμιλό τους, Remal Madri, με σερί 10-4, θα υποδεχθούν τους Rep-Eat που βρίσκονται μεταξύ των θέσεων 7-9 του πρώτου ομίλου της Winter Development 1 League 19/20, με σερί 6-8, και θέλουν νίκες, για να απομακρυνθούν από τις θέσεις 10 έως 12, που οδηγούν σε υποβιβασμό στην Development ΙΙ League. Φαβορί για τη νίκη ωστόσο, θα είναι οι Remal Madri, καθώς στον πρώτο γύρο, στην μοναδική διαχρονικά σύγκρουσή τους με τους Rep-Eat, είχαν επικρατήσει 59-70.

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει με τους Remal Madri να είναι άστοχοι και να μένουν πίσω στο σκορ και τους Rep-Eat να τρέχουν ένα σερί 0-7. Οι Remal Madri, θα πετύχουν το πρώτο τους τρίποντο καλάθι, 04’54’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου και αμέσως μετά με άλλο 1 τρίποντο θα μειώσουν 6-7. Θα πάρουν μάλιστα time out, 02’20’’ πριν τη λήξη, όμως οι Rep-Eat θα είναι αυτοί, που θα σκοράρουν μετά το time out, με το δεκάλεπτο να λήγει υπερ τους 6-11. Τους 6 πόντους των Remal Madri τους πέτυχαν με τρίποντα οι Δαβιδέλης και Πρίφτης, ενώ από τους Rep-Eat, ξεχώρισε επιθετικά ο Βασιλάκος με 4 πόντους.

Το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, πάλι οι Remal Madri θα μείνουν αρκετό χρονικό διάστημα δίχως σκορ μένοντας ακόμη πιο πίσω, και με το σκορ να γίνεται 6-17, θα πάρουν time out. Για άλλη μία φορά θα κρατηθούν στο ματς με τον Δημητρίου να πετυχαίνει 2 τρίποντα και να ξεχωρίζει επιθετικά για την ομάδα του, με το δεύτερο να μπαίνει, 01’43’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Στο υπόλοιπο 01’43’’, το σκορ ημιχρόνου θα διαμορφωθεί στο 17-20 υπερ των Rep-Eat. Από τους Rep-Eat, αιχμή του δόρατος στην επίθεση, σε αυτό το δεκάλεπτο, θα είναι ο Μαμάκος.

Στο τρίτο μέρος, η ζυγαριά θα αρχίσει να γέρνει προς τους Remal Madri που θα τρέξουν ένα 9-0 και με το σκορ να γίνεται 26-20, θα αναγκάσουν τους Rep-Eat σε time out  05’48’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Μετά το time out, οι Rep-Eat θα πετύχουν το πρώτο τους καλάθι στο δεκάλεπτο 04’ και 32’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Η κακή απόδοση των Rep-Eat, θα επισφραγιστεί, με το επιμέρους σκορ δεκάλεπτου να βρίσκει τους Remal Madri να επικρατούν 13-5 και την περίοδο να λήγει 30-25. Από τους Remal Madri καλύτερος ήταν ο Παπαϊωάννου με 6 πόντους, ενώ από τους 5 πόντους των Rep-Eat, τους 3 θα τους πετύχει ο Μορφόπουλος.

Στην τέταρτη περίοδο η κούραση των Rep-Eat θα είναι πλέον έκδηλη. Πήραν δύο time out για να ανακόψουν τη φόρα των Remal Madri, στο 07’31’’ με το σκορ να είναι 37-26 και στο 04’21’’ με το σκορ να είναι 43-28. Δε θα μπορέσουν όμως να βρουν λύσεις και θα δουν πριν τη λήξη, τον Κασιμάτη Παντελή, να αποχωρεί με ενοχλήσεις στον προσαγωγό. Από τους Remal Madri, το καλύτερό του δεκάλεπτο έκανε ο Παπαϊωάννου με 7 πόντους, ενώ από τους Rep-Eat έκανε ότι μπορούσε, με 4 πόντους ο Βασιλάκος. Τελικό σκορ 47-35.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 15/38 δίποντα και 4/25 τρίποντα. Πήραν 40 rebounds (7 επιθετικά), έδωσαν 10 assists, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 block. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 5/10 βολές, 12/34 δίποντα και 2/20 τρίποντα. Πήραν 40 rebounds (4 επιθετικά), έδωσαν 4 assists, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Παπαϊωάννου (Remal Madri) που πέτυχε 18 πόντους έχοντας 2/6 βολές, 8/13 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πήρε 9 rebounds (1 επιθετικό), μοίρασε 1 assist, έκλεψε 4 φορές την κατοχή της μπάλας και είχε 1 block με τελικό efficiency 18 (Λάθη:2).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Μαμάκος (Rep-Eat) που πέτυχε 9 πόντους έχοντας 3/9 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 16 rebounds (1 επιθετικό), έκλεψε την κατοχή της μπάλας 2 φορές και είχε 4 κοψίματα με τελικό efficiency 23 (Λάθη:1).

Remal Madri (Κουσιορής): Δαβιδέλης 5(1), Αποστόλου, Πρίφτης 3(1), Καμολίκης 3, Παπαϊωάννου 18, , Αγγελής 2, Δημητρίου 8(2), Κουσιορής 4, Πολύδωρος 4.

Rep-Eat (Κονδύλης): Βασιλάκος 11, Καντεράκης 2, Κασιμάτης Παντελής 6, Μαμάκος 9(1), Μορφόπουλος 4, Τριανταφυλλίδης 3(1).

Τι μας άρεσε: Η κόντρα στη θέση 5, Πολύδωρος vs Μαμάκος.

Τι δεν μας άρεσε: Τα ποσοστά στα τρίποντα και των 2 ομάδων. 4/25 Remal Madri (16%), 2/20 Rep-Eat (10%). Πολλές οι απουσίες για τους Rep-Eat.