09/12/2019
Gladiators 15 5 6 16 - 42 -
Milwaukee Sucks 8 19 12 12 - 51 -

Έπαιξαν όσο χρειάστηκε οι Sucks!

Τρεις έκαναν τις νίκες τους στην Master League οι Milwaukee Sucks, αφού επικράτησαν των ελλιπέστατων Gladiators με 42-51 στο ΓΣΠ.

Οι «Μονομάχοι» παρά τις απουσίες τους ξεκίνησαν δυναμικά το ματς παίρνοντας το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου με 15-8, χάρη στους Ρούσσο και Μισιχρόνη. Οι Milwaukee Sucks δεν είχαν προσαρμοστεί στις απαιτήσεις του αγώνα και έψαχναν να βρουν τα… πατήματά τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το βάθος του πάγκου τους και με μπροστάρη τον Τσίνα έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 8-19, παίρνοντας το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 20-27. Η ομάδα του Πρίτσου «κόλλησε» στην επίθεση και είδε το καλό προβάδισμα που είχε στο πρώτο δεκάλεπτο να χάνεται.

Οι Milwaukee Sucks στην επανάληψη όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα αλλά το διεύρυναν κιόλας χάρη στους Πετρόπουλο, Διαμάντη και Καπετανάκη. Οι Gladiators σκόραραν κυρίως με τους Μισιχρόνη και Δ. Πρίτσο, ωστόσο δεν κατάφεραν να προβληματίσουν ιδιαίτερα τους «πράσινους». Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 26-39.

Τα… πάνω κάτω προσπάθησαν να φέρουν στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού με καλάθια των Παπακώστα και Δ. Πρίτσου, έριξαν την διαφορά στο -4 (35-39), 6’ πριν την λήξη. Η απάντηση των Sucks δεν άργησε να έρθει. Οι Διαμάντης και Πετρόπουλος «χτύπησαν» από την περιφέρεια, πήγαν την διαφορά ξανά στο +13 (35-48) και έβαλαν τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων για ανατροπή. Το τελικό σκορ ήταν 42-51 με τους Milwaukee Sucks να βελτιώνουν το ρεκόρ τους σε 3-3 και τους Gladiators να πηγαίνουν στο 1-4.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Τσίνας με 15 πόντους (2/9 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δ. Πρίτσος με double double και 20 πόντους (3/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/5 βολές, 12 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 9/35 δίποντα (25,7%), 4/23 τρίποντα (17,4%) και 12/16 βολές (75%). Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/36 δίποντα (27,7%), 8/31 τρίποντα (25,8%) και 7/12 βολές (58,3%). Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

Gladiators (Γ. Πρίτσος): Παπακώστας 4, Μπούνας 1, Δ. Πρίτσος 20 (4), Μισιχρόνης 6, Χριστόπουλος 7, Ρούσσος 4 (10 ριμπ.)

Milwaukee Sucks (Ροϊδόπουλος): Καββαθάς, Τσίνας 15 (3), Φωτόπουλος 8, Πετρόπουλος 5 (1), Σαμιωτάκης 4, Γανέλης, Διαμάντης 12 (4), Καπετανάκης 3, Γκολφινόπουλος 4

Τι μας άρεσε: Το ξέσπασμα των Sucks στο δεύτερο δεκάλεπτο και η απόδοση του Τσίνα.

Τι δεν μας άρεσε: Το λειψό ρόστερ των γηπεδούχων.