17/09/2019
Πήγασος 12 11 8 14 - 45 -
Kavlanta Hawks 4 2 16 11 - 33 -

Έπαιξε με την φωτιά, αλλά κέρδισε ο Πήγασος!

Σε ένα παιχνίδι που έδειξε να το καθαρίζει από την αρχή, ο Πήγασος δυσκολεύτηκε αρκετά στο τέλος, κερδίζοντας όμως με 45-33 τους σκληροτράχηλους Κavlanta Hawks!

Από την πρώτη κιόλας περίοδο, ο Πήγασος έδειξε τις άγριες διαθέσεις τους. Με άμυνα για σεμινάριο, έτρεξε ένα σερί 12-4 και πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ. Γιασαφάκης και Λεγάκης σημείωσαν από 4 πόντους, ενώ για τους τυπικά γηπεδούχους 2 πέτυχε ο Αναστασίου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε καθόλου. Με τον Λεγάκη να συνεχίζει να πυροβολεί, η παρέα του Ρόκκα κατάφερε να αυξήσει κι άλλο την διαφορά της και να προηγηθεί με 23-6 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για τους Hawks, που είχαν μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση, τους μοναδικούς τους πόντους σημείωσε ο Παπαδημητρόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Kavlanta Hawks έδειξαν την ποιότητα τους βάζοντας δύσκολα στον Πήγασο. Με εκπληκτική άμυνα ζώνης, αλλά και τον Τζώρτζη σε μεγάλα κέφια, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 16-8 και μείωσαν στους 9, 31-22 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Για τον Πήγασο, 2 πόντους έβαλε ο Σπανός.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πήγασος κατάφερε όχι μόνο να αυξήσει την διαφορά που είχε αλλά και να την αυξήσει, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 45-33. Λεγάκης από τη μία με 5 και Παπούλιας από την άλλη με 4, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Μάνος Λεγάκης με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Παπαδημητρόπουλος με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 λάθος και 1 τάπα. Συνολικά οι νικητές είχαν 21/63 εντός πεδιάς, 3/21 τρίποντα και 0/5 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές τη μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 5 τάπες. Από την άλλη, οι Kavlanta Hawks είχαν 15/63 εντός πεδιάς, 3/16 τρίποντα και 0/2 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές τη μπάλα, έκαναν 7 λάθη και 2 τάπες.

Πήγασος (Ρόκκας): Ρόκκας, Σπανός 10, Σταυρόπουλος 2, Κατινάκης 2, Λεγάκης 13, Γιασαφάκης 12, Ξυριδάκης 6

Kavlanta Hawks (Τζώρτζης): Νάστος 4, Παπούλιας 4, Ιωαννίδης 3, Αναστασίου 4, Παπαδημητρόπουλος 9, Τζώρτζης 9, Μπιρμπίλης, Παναγιώτου

Τι μας άρεσε: Το ενδιαφέρον που είχε το παιχνίδι για 40 λεπτά!