06/04/2022
Cosa Nostra 14 10 7 7 - 38 -
Melisses BC 7 11 9 4 - 31 -

Έπαιξε με την φωτιά η Cosa Nostra!

Το βραδάκι της Τρίτης 5 Απριλίου στο Μενίδι, η Cosa Nostra έπαιξε με την φωτιά απέναντι στις αξιόμαχες Mέλισσες, αλλά πήρε δύσκολα το ροζ φύλο με 38 – 31 και συνεχίζει να παλεύει για την πρωτιά.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στον αγώνα έκανε η Cosa Nostra και με μπροστάρη στην επίθεση τον Μπρούστα με 5 πόντους και τους Μούρτζη και Γονιδάκη να βάζουν από ένα τρίποντο , ξέφυγε 14 –7. Ο Γανωτάκης , ξεχώρισε στην επίθεση για τις Μέλισσες με 6 πόντους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν σχετικά ισορροπημένο, με τις Μέλισσες να μειώνουν 24 – 18. Ο Μπουγιούκος πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους με 7 πόντους, ενώ τους γηπεδούχους οδηγούσαν , Μπρούστας και Τραγής με 4 έκαστος.

Σε χαμηλό τέμπο κυλούσε η τρίτη περίοδος, με τον Κάκιο με 6 πόντους να διατηρεί το προβάδισμα για την Cosa Nostra και τις Mέλισσες να ακολουθούν με 5 πόντους του Μπουγιούκου και καλάθια από Μπάνο και Δούκα(31-27).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι άμυνες ήταν οι πρωταγωνίστριες. Οι γηπεδούχοι έφαγαν μόνο 4 πόντους από Γανωτάκη, Μπουγιούκο, ενώ στην επίθεση με μεγάλο τρίποντο του Τραγή και Μπρούστα – Κάκιο να βάζουν από δύο πόντους, πήραν το πολυπόθητο δίποντο με 38 – 31.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Νίκος Κάκιος με 11 πόντους, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξης Μπουγιούκος με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Η Cosa είχε 10 / 36 δίποντα, 3 / 32 τρίποντα, 9/ 14 βολές, κατέβασε 60 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη. Οι Melisses είχαν 12 / 60 δίποντα, 1 / 12 τρίποντα, 4 / 11 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Γονιδάκης 3, Ζυγομαλάς 2(15ρ.), Κάκιος 11(18ρ.), Κουτσουριδάκης 1, Μούρτζης 3, Μπρούστας 11(15ρ.), Τραγής 7.

Melisses(Μπουγιούκος): Γανωτάκης 8(12ρ.), Δούκας 4, Κοντοπάνος 1(10ρ.), Μπάνος 4(10ρ.), Μπουγιούκος 14, Φράγκος.

Τι μας άρεσε: Η μονομαχία Μπρούστα-Γανωτάκη!