03/03/2023
Black Mamba 20 8 18 14 - 60 -
Aladalon 17 5 12 22 - 56 -

Έπαιξε με την φωτιά το Mamba!

Παρά τα όσα... τρελά πήγαν να γίνουν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, το Black Mamba έφτασε στη νίκη απέναντι στους Aladalon με τελικό σκορ 60-56, με 4ην αναμέτρηση να διεξάγεται το βραδάκι της Παρασκευής για την Master κατηγορία.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Μιχαηλίδης έκανε σχεδόν τα πάντα! Σκόραρε, έτρεχε στον αιφνιδιασμό, έκλεβε μπάλες, μάζευε ριμπάουντ.. Οι Aladalon το εκμεταλλεύτηκαν και προηγήθηκαν στα μισά της περιόδου με 8-15, με το Mamba να προσπαθεί να βρει λύσεις στο πρόσωπο του Θεοδοσίου στη συνέχεια, που μπήκε και με φρεσκάδα βελτίωσε την εικόνα του, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-17 για Mamba, μετά από δύο κολλητά τρίποντα του Μονέου!

Έσφιξαν οι άμυνες με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες πια να προσαρμόζονται η μία στο παιχνίδι της άλλης και να πηγαίνουν σε πιο σετ επιλογές. Ο Μουσούλης πήρε χρόνο και προσπάθειες για τους γηπεδούχους και κράτησε το Mamba μπροστά, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 28-22.

Ο Μονέος ξαναβρήκε το χέρι του και ο Χιμντάν με επιβλητικό τρόπο κυριαρχούσε κάτω από τα καλάθια, με το σκορ να παραμένει σταθερά στους 5-7 πόντους διαφορά και τους Aladalon να ψάχνουν τρόπους να μειώσουν και κυρίως να βρουν ξανά τον ρυθμό τους, καθώς η άμυνα ζώνης του Mamba δυσκόλευε τη ζωή των φιλοξενούμενων, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 46-34.

Η αποβολή του Μιχαηλίδη ήταν πλήγμα για την παρέα του Αθανασάκου, η οποία βέβαια δεν τα παράτησε στιγμή και με τον Βαγγέλη οδηγό προσπάθησε μέχρι τέλους να μειώσει. Δεν κατάφερε όμως να ολοκληρώσει την "τρελή" ανατροπή, με το Mamba να... καρδιοχτυπά, αλλά να φτάνει εν τέλει στη νίκη με τελικό σκορ 60-56!

Bettson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης ο Δέδες με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από Aladalon ξεχώρισε ο Χρήστος Μιχαηλίδης με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 14/29 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 14/27 βολές, 40 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 19 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/51 δίποντα, 1/17 τρίποντα, 9/18 βολές, 37 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 13 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 15 λάθη.

Black Mamba (Μπασδάνης): Ρεπάνης 2, Φώτογλου 2, Καριώτης 1, Θεοδοσίου 2, Μουσούλης 11, Δέδες 17, Μονέος 18, Χιμντάν 7, Μπολοτάκης.

Aladalon (Αθανασάκος): Μαρκοπουλιώτης 4, Λίτσας 4, Μιχαηλίδης 18, Αθανασάκος, Μελανοφρύδης 9, Βαγγέλης 21, Κτενίδης.

Τί μας άρεσε: Η διάθεση των Aladalon να μην τα παρατάνε ποτέ!