04/11/2023
Gerakas Hawks 7 18 13 19 - 57 -
Destroyed Pistons 15 13 23 19 - 70 -

Επανήλθαν στις νίκες οι Destroyed Pistons!

Σάββατο βράδυ στην αρένα του Seven για το πρωτάθλημα της Development2 League, οι Destroyed Pistons ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοση τους έξω απο τη γραμμή των 6.75 στο δεύτερο ημίχρονο, έκαμψαν την αντίσταση των Gerakas Hawks με σκορ 57-70.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι με όπλο την άμυνα τους, αλλά και τους Μητσογιάννη και Σαχινίδη να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 7-15. Στην αντίπερα όχθη, ο Καπουλάς(3π) με ένα εύστοχο σουτ έξω από  τη γραμμή των 6.75, αποτέλεσε το πρώτο σκόρερ της ομάδας του στο διάστημα αυτό.

Στη συνέχεια οι Hawks επιβεβαίωσαν με την απόδοσή τους τη φήμη τους ακολουθεί ως μία από τις πιο δύσκολο κατάβλητες ομάδες της κατηγορίας, καθώς παρόλο τα αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν, κατάφεραν να επιβάλουν το ρυθμό τους και να κερδίσουν το δεκάλεπτο με το επιμέρους 18–13. Ο Δασκαλάκης ηγήθηκε των προσπαθειών των γηπεδούχων με 5 πόντους ενεργητικό του, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Σπανόπουλος από την πλευρά των Pistons. Το ημίχρονο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 25–28.

Το τρίτο δεκάλεπτο αν είχε ονοματεπώνυμο θα ήταν του Παναγιώτη Σαχινίδη. Ο έμπειρος «guard» πραγματοποίησε ένα τρίποντο πάρτι με καλεσμένους τους Hawks και με 12 πόντους(4/5τρ) κατάφερε να οδηγήσει τους Pistons στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού σε θέση ισχύος με σκορ 38-51!

Στην τελευταία περίοδο, ήταν η σειρά του Σπανοπούλου να αναλάβει δράση, να πάρει τη σκυτάλη σκοραρίσματος και να πετύχει 7 πόντους, βοηθώντας κι αυτός με τη σειρά του να πραγματοποιήσουν οι Destroyed την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα της Development2 League με σκορ 57-70.

Betsson MVP ο Παναγιώτης Σαχινίδης με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νίκος Γιαννακάκης είχε 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 13/44 δίποντα, 11/34 τρίποντα, 11/16 βολές, 52 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 13 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/42 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 5/9 βολές, 42 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 17 λάθη .

Gerakas Hawks(Πικάσης): Ράδος 8, Καπουλάς 3, Αργυρίου 4, Πικάσης 18, Ασβεστάς 3, Δασκαλάκης 9, Γιαννακάκης 12.

Destroyed Pistons (Σπανόπουλος): Σαχινίδης 22, Καλογερόπουλος 9, Θηβαίος, Κατσαμακλής 7, Σπανόπουλος 14, Κάππας 2, Μητσογιάννης 16.

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό τρίποντο κρεσέντο του Σαχινίδη!