18/03/2022
Think Digital - - - - - 55 -
Falcons - - - - - 37 -

Έπαθαν Golden State…

Δυο πολύ φορμαρισμένες ομάδες αναμετρήθηκαν στο Promitheas Park στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της D. League. Ο λόγος για την Think Digital Group και τους Touvlakers. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα έντονο με τις 2 ομάδες να παίζουν στο 100%. Μπορεί οι Touvlakers να ήταν κοντά σε όλο το παιχνίδι, αλλά στα 3 τελευταία λεπτά η TDG έβαλε 6 τρίποντα και πήρε το ροζ φύλλο και την νίκη με σκορ 55-37!

Στην 1η περίοδο οι Touvlakers μπήκαν καλύτερα. Ο Φώτου ξεκίνησε ιδιαίτερα καλά με 7 πόντους και 2 τρίποντα, ενώ 2 καλάθια πέτυχε ο Δελέγκος. 1 τρίποντο πέτυχε ο Καπερώνης και 3 πόντους είχε ο Σταγκίδης για την TDG. 8-12 ήταν το επιμέρους σκορ!

Στο -1 έφτασαν οι γηπεδούχοι στο 2ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο άκρως φορμαρισμένος Γεωργακόπουλος με 7 πόντους. Τους 8 έφτασε ο Δελέγκος στο ημίχρονο για τους Touvlakers και το 1ο του τρίποντο στο ματς έβαλε ο Μάκκας. 20-21 ήταν το σκορ του α’ ημιχρόνου.

Μπροστά στο σκορ πέρασε η Think Digital Group στην 3η περίοδο. Έχοντας επιβάλλει τον ρυθμό της, η ομάδα του Καπερώνη ως άμεσο αποτέλεσμα, έγινε και ηνίοχος του αγώνα. Τον χαβά του με 8 ακόμα πόντους συνέχισε ο Γεωργακόπουλος που δεν είχε αντίπαλο. Ο Ιωάννου έβαλε και τους 5 πόντους της ομάδας του στο δεκάλεπτο. 12-5 ήταν το επιμέρους σκορ.

Με την διαφορά στους 6 πόντους, όλα ήταν πιθανά στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο. Μπορεί οι Touvlakers να προσπάθησαν με Μπουχάγιερ (4) και Καϊάφα (3), αλλά η Think Digital πραγματικά μας άφησε με το σαγόνι κρεμασμένο. Έβαλε 7 τρίποντα (6 σε 3 λεπτά) και κλείδωσε την νίκη. 7 πόντους είχε ο Γεωργακόπουλος και 4 σερί τρίποντα πέτυχε ο Καπερώνης! 55-37 ήταν το τελικό σκορ.

Mvp του αγώνα ήταν ο Νίκος Γεωργακόπουλος με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ (2-7), 3 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 40 αγωνιστικά λεπτά. Ο Παναγιώτης Καϊάφας ξεχώρισε για τους Touvlakers με 3 πόντους, 10 ριμπάουντ (4-6) και κανένα λάθος σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η TDG είχε 19/64 σουτ (29,7%), 8/34 τρίποντα (23,5%), 9/16 βολές (56,2%), 41 ριμπάουντ (9-32), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα και 7 λάθη. Οι Touvlakers είχαν 13/56 σουτ (23,2%), 4/30 τρίποντα (13,3%), 7/17 βολές (41,2%), 44 ριμπάουντ (10-34), 10 ασίστ, 4 κλεψίματα και 14 λάθη.

Think Digital Group(Καπερώνης): Καραμπάλης 3, Καπερώνης 19 (8 ριμπ,9 ασίστ), Σταγκίδης 3, Γεωργακίλας 2 (14 ριμπ), Κανούτος 1, Γεωργακόπουλος 27 (9 ριμπ).

Touvlakers(Θεοδωρακόπουλος): Ιωάννου 6 (8 ριμπ), Μάκκας 4 (8 ριμπ), Φώτου 7, Θεοδωρακόπουλος 3, Μπουχάγιερ 4, Δελέγκος 10 (11 ριμπ), Καϊάφας 3 (10 ριμπ).ς

Τι μας άρεσε: Μα φυσικά τα τελευταία 3 λεπτά του αγώνα όπου οι γηπεδούχοι έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι!