11/07/2020
Hoopers BC 14 17 14 11 - 56 -
Reptors 11 12 5 20 - 48 -

‘Επεισαν και πέρασαν οι Enersizers!

Το τελευταίο εισιτήριο για το Final Four της D2-League πήραν το βράδυ της Παρασκευής στο Μενίδι οι Enersizers, καθώς επικράτησαν για δεύτερη φορά των Rapetors με 56-48 και προκρίθηκαν δίκαια στα ημιτελικά!

Οι Enersizers ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, καθώς με 4 πόντους του Σιδέρη και 4 του Τσεκούρα, προηγήθηκαν με 14-11 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ντόβας με 8 πόντους ήταν αυτός που έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και με 8 πόντους του Στανωτά, 4 του Κατσάφαρου και τριποντάκι του Ματθαίου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 8 πόντων, 31-23. Τους Rapetors κράτησαν όρθιους σε εκείνο το διάστημα οι Ντόβας και Πατσουράκης, με τον πρώτο να πετυχαίνει 6 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 4.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Enersizers έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη, αφού με 6 πόντους του Σιδέρη και τρίποντη βόμβα του Κατσάφαρου ξέφυγαν στους 17, 45-28. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι κυανέρυθροι, με τους Μήλιο και Ντόβα να πετυχαίνουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 45-28!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Rapetors έκαναν μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή, όταν 9 νέους πόντους του Ντόβα και 5 του Μήλιου πλησίασαν στους 5, 49-44, 5:00 για το φινάλε. Ωστόσο, η εμπειρία των γηπεδούχων «μίλησε» στο φινάλε του αγώνα και με τον Λιόκα να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 4 πόντους, έφτασαν στη νίκη με 56-48!

Οι νικητές τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας 8/15 βολές, 21/49 δίποντα και 2/13 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/7 βολές, 16/41 δίποντα και 4/27 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Κορυφαίος των Enersizers ο Στανωτάς με 14 πόντους, έχοντας 7/13 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Rapetors ο Ντόβας με 23 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 6/8 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Enersizers (Τσεκούρας): Μπίθας 1, Σιδέρης 10, Στανωτάς 14, Ματθαίος 5 (1), Τσεκούρας 5, Κατσάφαρος 11 (1), Ρέμπελος, Λιόκας 10

Rapetors (Πατσουράκης): Παπαγεωργίου 2, Πατσουράκης 9, Σακελλαρόπουλος 4, Καίσαρης, Ντόβας 23 (3), Μήλιος 9 (1), Κορρές 1, Κοτζακουλάκης

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχιά των Enersizers για τρία δεκάλεπτα, αλλά και η μαχητικότητα των Rapetors στο φινάλε!