01/12/2021
Destroyed Pistons 14 14 6 14 - 48 -
Gran Camaria 9 19 16 7 - 51 -

Επεισοδιακή νίκη για τα Gran Camaria !

Βράδυ Κυριακής στο κλειστό γήπεδο των Μελισσίων οι Destroyed Pistons (0-5) υποδέχθηκαν τα Gran Camaria (1-5) για την 6η στροφή του 1ου ομίλου της Development League 2. Η ομάδα των αδελφών Τσακανίκα, παρά τα προβλήματα και το γεγονός ότι τελείωσε το ματς με 4 παίκτες κατάφερε να πανηγυρίσει τη 2η φετινή νίκη με 48-51. Οι Pistons, προς τιμήν τους αγωνίστηκαν κι εκείνοι με 4 παίκτες στα τελευταία λεπτά ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες και έπεσαν στο 0-6.

Καλύτερη εκκίνηση πραγματοποίησαν οι γηπεδούχοι στο ματς. Με τους Αναστάσιο Μάλφα και Νίκο Ρουκουνάκη να σκοράρουν 4 πόντους έκαστος και τους Παναγιώτη Καλογερόπουλο και Σωτήρη Βερβαινιώτη να ευστοχούν από την περιφέρεια, οι Pistons μπήκαν σε θέση οδηγού. Τα Camaria, που είχαν κάποια κενά διαστήματα, παρέμειναν σε λογική απόσταση χάρη στον Αριστείδη Τσακανίκα (6π.). Σκορ δεκαλέπτου, 14-9.

Τα Gran Camaria παρότι βρέθηκαν ακόμη και στο -9 (20-11) πραγματοποίησαν πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Παναγιώτης Μιχαλιτσιάνος (6π.) και τα αδέρφια Τσακανίκα (6π. έκαστος) σκόραραν με συνέπεια κυρίως από το low post και ισοφάρισαν το ματς. Στην αντίπερα όχθη, τη διαφορά στο επιθετικό κομμάτι έκανε ο Νίκος Καρατσίκος με 7 πόντους και 1 τρίποντο. Σκορ ημιχρόνου, 28-28.

Μετά την ανάπαυλα και, παρότι έχασαν με τραυματισμό τον Παν. Μιχαλιτσιάνο, τα Camaria κατάφεραν να ανεβάσουν την απόδοσή τους. Οι Αριστείδης (6π.) και Γιώργος (6π.) Τσακανίκας συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα. Μόλις 6 πόντους σκόραραν οι Destroyed Pistons με τους Παν. Καλογερόπουλο, Νίκο Ρουκουνάκη και Αναστάσιο Μάλφα να μετρούν από 2. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 34-44.

Τελευταίο δεκάλεπτο στα Μελίσσια και οι Pistons παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι για ανατροπή. Βελτιώνοντας την αμυντική τους λειτουργία και με πρωταγωνιστή τον Νίκο Ρουκουνάκη (7π.) οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο σουτ. Τα Camaria, όμως, διατήρησαν την ψυχραιμία στο παιχνίδι τους και με πολυφωνία στην επίθεση κλείδωσαν τη νίκη στο τελευταίο λεπτό.

Στο τέλος του αγώνα οι Destroyed Pistons είχαν 16/43 δίποντα, 5/25 τρίποντα και 1/7 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, τα Gran Camaria είχαν 22/71 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 7/13 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Αριστείδης Τσακανίκας με 21 πόντους, έχοντας 8/21 δίποντα και 5/6 βολές. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Καρατσίκος με 7 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Destroyed Pistons (Καλογερόπουλος) : Καρέτσης (5 ριμπ., 3 ασί.), Μάλφας 11 (11 ριμπ., 1 τρίπ.), Καλογερόπουλος 10 (2 τρίπ.), Καρατσίκος 7 (8 ριμπ., 5 ασί., 3 κλεψ., 3 τρίπ.), Ρουκουνάκης 13 (9 ριμπ., 1 μπλοκ), Βερβαινιώτης 7 (5 ριμπ., 1 τρίπ.).

Gran Camaria (Βακαλόπουλος) : Μιχαλιτσιάνος 7 (5 ριμπ.), Σακελλαρίου 8 (5 ριμπ., 1 μπλοκ), Βακαλόπουλος 3 (9 ριμπ.), Τσακανίκας Γ. 12 (14 ριμπ., 4 ασί.), Τσακανίκας Α. 21 (19 ριμπ.).

Τι μας άρεσε : Εξαιρετικό κλίμα από τις δύο ομάδες.

Τι δεν μας άρεσε : Ο τραυματισμός του Παναγιώτη Μιχαλιτσιάνου. Του ευχόμαστε περαστικά.