25/05/2023
Gladiators 21 14 12 11 14 72 -
Golden Boys 16 5 13 24 13 71 -

Επεισοδιακή - ιστορική νίκη των Gladiators!

Το 4/4 στο Summer League έκαναν οι Gladiators καθώς σε μια επεισοδιακή αναμέτρηση έβαλαν τέλος στο νικηφόρο σερί των Golden Boys επικρατώντας με 72-71 στο Μαζαράκη.

Άκρως παραγωγικό και ανταγωνιστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βγάλουν όλο τους το ταλέντο στην επίθεση και τους Gladiators να προηγούνται με 21-16 χάρη στα καλάθια των εξαιρετικών Τσακίρη και Πρίτσου. Οι Golden Boys από την άλλη μεριά δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει, σκόραραν κυρίως με τον Ποντικό και έμειναν σε απόσταση αναπνοής.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Οι "Μονομάχοι" ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Ζαΐμη, Βαταλίδη και Λαδά και μ' ένα τρομερό επιμέρους σκορ 14-5, εκτόξευσαν την διαφορά στο +14 (35-21), κάνοντας αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Τίποτα δεν πήγε καλά για τους φιλοξενούμενους, καθώς "κόλλησαν" στην επίθεση, παρουσίασαν πολλά προβλήματα στην άμυνα και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο.

Ίδιο παρέμεινε το σκηνικό της αναμέτρησης στην αναμέτρηση, αφού οι γηπεδούχοι είχαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν. Έτσι, με πολυφωνία στην επίθεση συντήρησαν την διψήφια διαφορά και προηγήθηκαν ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών με 47-34. Ο συγκινητικός Ποντικός πάλευε με όλες του τις δυνάμεις για τους Golden Boys, όμως η συνολική κακή τους εικόνα μείωνε τις πιθανότητες για ανατροπή.

Με νέο σόου του Ποντικού και τρίποντο του Χαχάμη οι Golden Boys μείωσαν σε 56-53 και έβαλαν "φωτιά" στην αναμέτρηση. Οι "γκρι" μάλιστα δεν έμειναν εκεί. Ο Χαχάμης "χτύπησε" ξανά από την περιφέρεια, μείωσε στον πόντο (58-57) και με 1/2 βολές στο 1" ισοφάρισε σε 58-58 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Golden Boys πήραν αρχικά το προβάδισμα με τους Χαχάμη και Ποντικό και στη συνέχεια έμειναν με τέσσερις. Ο Μισιχρόνης ισοφάρισε σε 69-69 και ο Σκλαβενίτης με μεγάλο σουτ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι "Μονομάχοι" όντας πιο ψύχραιμοι κατάφεραν εν τέλει να πάρουν τη νίκη χάρη σε τρίποντο - μαχαιριά του Τσακίρη. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των Golden Boys την φετινή χρονιά ύστερα από ένα τρελό σερί 35 νικών.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τσακίρης με 20 πόντους. Οι γηπεδούχοι είχαν 17/38 δίποντα, 9/32 τρίποντα και 11/24 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/41 δίποντα, 7/30 τρίποντα και 18/42 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

Gladiators (Μισιχρόνης): Τσακίρης 20, Ρούσσος 4 (1), Ψαρράκης 8, Πρίτσος 11 (3), Μισιχρόνης 10 (2), Βαταλίδης 3 (1), Γκαλάς 4, Ζαΐμης 2, Λαδάς 4, Νάννος, Ντάγκας 6 (2)

Golden Boys (Χαχάμης): Ιορδανίδης 8, Ποντικός 30 (4), Κούγιας 1, Μπυνιχάκης 4, Χαχάμης 25 (3), Κατσούλης, Σκλαβενίτης 3

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των Golden Boys από την... κόλαση και η ψυχραιμία των Gladiators στα τελευταία λεπτά.