11/03/2020
Aguanile 13 12 17 10 2 54 -
Πι Stoli α 18 11 16 7 6 58 -

Επεισοδιακή νίκη κορυφής για τα Πι Stoli A!

Σε ένα παιχνίδι με τρεις αποβολές (Τασούλας – Ντάσκαρης, Παπαδιονυσίου) και αρκετή ένταση, το οποίο κρίθηκε στην παράταση, τα Πι-stoli-α επικράτησαν 58-54 της Aguanile για την 15η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Master League. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια στο δεύτερο ημίχρονο. Η Aguanile βρέθηκε «αγκαλιά» με τη νίκη, όμως τα Πι-stoli-α με τρίποντο του Βούλγαρη στην εκπνοή, έστειλαν το ματς στην παράταση. Εκεί ανέλαβαν δράση ο Κεφαλιανός με τον Λιόλιο και καθάρισαν τη νίκη για την ομάδα τους, που τους φέρνει στην πρώτη θέση του ομίλου.

Τα Πι-stoli-α, όπως προαναφέραμε ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό και με μπροστάρη τον Τσιριγώτη που έκανε σπουδαία δουλειά σε άμυνα και επίθεση προηγήθηκαν με 12-5 στα μισά της πρώτης περιόδου. Η αντίδραση των γηπεδούχων πάντως δεν άργησε να έρθει. Με τον Τζιγκουνάκη να δίνει το ρυθμό στην επίθεση, ισοφάρισαν σε 13-13 όμως δεν κατάφεραν να προσπεράσουν και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε πίσω με πέντε πόντους διαφορά (13-18).

Ο Τζιγκουνάκης συνέχισε να είναι το Α και το Ω της επίθεσης της Aguanile, ενώ στα μετόπισθεν ο Παπαναγιώτου έμοιαζε με τοίχος, όμως το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο καλάθι (21-19), όμως ούτε αυτή τη φορά κατάφεραν να μπουν σε θέση οδηγού. Τα Πι-stoli-α είχαν λύσεις στην επίθεση με τον Βούλγαρη και διατήρησαν το προβάδισμα, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο μπροστά με 29-25.

Η Aguanile μπήκε με φορά στην επανάληψη και ότι δεν κατάφερε στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, το πέτυχε με καλάθι του Γκέκιου και προηγήθηκε 34-33 για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Τα Πι-stoli-α αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 8-2 πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ (41-36) και διατήρησαν το προβάδισμα, παρά τους διαδοχικούς πόντους του Τζιγκουνάκη (45-42).

Η Aguanile είχε βρει πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση ενώ και αμυντικά είχε καλές επιστροφές. Προηγήθηκε 46-45 με ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και έδειχνε να έχει το μομέντουμ. Από την άλλη πλευρά τα Πι-stoli-α εμφανώς επηρεασμένα από τον τραυματισμό του Βυζαντίου, αλλά και τις αποβολές των Ντάσκαρη και Παπαδιονυσίου, είχαν χάσει το ρυθμό τους, με αποτέλεσμα στην μεγαλύτερη διάρκεια της τέταρτης περιόδου να κυνηγούν στο σκορ. Ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης η Aguanile προηγήθηκε 52-49 και έμοιαζε να έχει το πάνω χέρι για τη νίκη, ωστόσο τα Πι-stoli-α δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Με τρίποντο buzzer beater του Βούλγαρη ισοφάρισαν σε 52-52 και έστειλαν το ματς στην παράταση.

Εκεί το θρίλερ συνεχίστηκε όμως τα Πι-stoli-α έμοιαζαν πιο αποφασισμένα.  Πήραν το προβάδισμα (54-52) και μέχρι το τέλος δεν το απώλεσαν, πανηγυρίζοντας τη νίκη με το τελικό 58-54, μία νίκη που τους φέρνει στην κορυφή του 2ου ομίλου της Master League.

Η Aguanile τελείωσε το ματς με 21-70 σουτ (30%), εκ των οποίων 2-16 τρίποντα (12.5%), 10-23 βολές (43.5%), μάζεψε 47 ριμπάουντ (12-35), μοίρασε 6 ασίστ, έκανε 8 κλεψίματα και υπέπεσε σε 17 λάθη. Από την άλλη πλευρά, τα Πι-stoli-α μέτρησαν 21-72 σουτ (29.2%), εκ των οποίων 6-25 τρίποντα (24%), 10-14 βολές (71.4%), 42 ριμπάουντ (10-32), 6 ασίστ, 11 κλεψίματα και 16 λάθη.

Aguanile (Καλαφάτης): Παπαναγιώτου 10 (20ρ.), Σιμιτσόπουλος 7, Σαχάς 3, Καλαφάτης 2, Τσιγουνάκης 19 (11ρ.), Τασούλας, Συκαράς 4, Γιαγλικάκης 7, Γκέγκιος 2.

Πι-stoli-α (Λιόλιος): Τσιριγώτης 12, Ντάσκαρης, Ιωαννίδης 10, Γραικούσης, Λιόλιος  9, Βυζάντιος 1, Παπαδιονυσίου 3, Βούλγαρης 13 (12ρ.), Κεφαλιανός 10 (9ρ.).

Τι μας άρεσε: Εξαιρετικός ρυθμός, μεγάλη θέληση από τις δύο ομάδες για τη νίκη, ντέρμπι μέχρι το τελευταίο λεπτό.