15/02/2022
L' Ovelha Negra 13 14 17 2 - 46 -
Hoopers BC 14 7 12 15 - 48 -

Έπεσαν από την ακρόπολη και βρήκαν πορτοφόλι οι Hoopers!

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για το πρωτάθλημα της Development 1  , oι Hoopers έκλεψαν τη νίκη από τη L’ Ovelha Negra με καλάθι του Λιαράκου στην εκπνοή του αγώνα με 46-48 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τους Λιαράκο , Σιδέρη , Στανωτά και Λιόκα , καθώς βοήθησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλαν σπουδαίες άμυνες , μοίρασαν ασίστ , κυριάρχησαν στους αιθέρες  και έβαλαν μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 13 , 13 , 10 και 3 πόντους αντίστοιχα στο ενεργητικό τους  .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα , 0-4 και 4-5 , οι γηπεδούχοι απάντησαν και πέρασαν σε θέση οδηγού , 12-8 , με τους Hoopers να αντιδρoύν και με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 1-6 να κλείνουν το δεκάλεπτο στο συν ένα , 13-14 . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σιδέρης με 4 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γρηγορόπουλος είχε 5 .

Το δεύτερο κομμάτι του αγώνα ο Τσεκούρας και η παρέα του αύξησαν τη διαφορά στους 3 πόντους , 16-19 , για να έρθει η απάντηση των γηπεδούχων , καθώς με ένα 11-5 οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα έξι πόντων με σκορ 27-21 . Ο Στανωτάς πέτυχε 4 πόντους , ενώ ο Σπαθής είχε 5 .

Στο τρίτο δεκάλεπτο η L’ Ovela μπήκε με το πόδι κολλημένο στο  γκάζι , αφού πίεσε στην άμυνα ,έκλεψε μπάλες ,  κυριάρχησε στους αιθέρες και έβαλε καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους  με τη διαφορά στα μέσα  της περιόδου να αγγίζει τη τιμή των δεκατριών πόντων , 36-23 , με το τέλος της προτελευταίας στροφής να τους βρίσκει στο συν έντεκα , 44-33  . Οι Στανωτάς και Σιδέρης   πέτυχαν από 4  πόντους , ενώ 6 είχε ο Σαπλαούρας  .

Το τελευταίο δεκάλεπτο  οι <<οράνιε>>  μπήκαν με το μαχαίρι στο στόμα και με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα σε όλα τα μήκη και πλατύ του παρκέ έφεραν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία , 46-46 , για να έρθει ο Λιαράκος και με καλάθι δύο πόντων στην εκπνοή του αγώνα να δώσει μια τεράστια νίκη στην ομάδα του με σκορ 46-48  . Ο Λιαράκος είχε 6 πόντους , ενώ το μοναδικό καλάθι των ηττημένων το πέτυχε ο Σαπλαούρας  .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Λιόκας  με 3 πόντους ,12 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 1 κλέψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Θωμάς Σαπλαούρας  είχε 18 πόντους , 8 ριμπάουντ , 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα  .

Oι Hoopers  είχαν  16/56 διποντα , 1/7 τρίποντα , 13/21 βολές , 42 ριμπάουντ , 9 ασίστ ,  9 κλεψίματα , 2 κοψίματα  και 15 λάθη , ενώ η L' Ovelha Negra  είχε 15/52 δίποντα , 3/7 τρίποντα , 7/14 βολές , 41 ριμπάουντ , 5 ασίστ , 11 κλεψίματα  και 17 λάθη .

L’ Ovelga Negra(Γρηγορόπουλος) : Τζουβελέκης , Κλεφτογιάννης 2 , Σπαθής 10 , Γερασιμόπουλος 2 , Λημέρης , Σαπλαούρας 18 , Γρηγορόπουλος 14   .

Hoopers BC(Τσεκούρας): Λαμπράκος 13 , Τσουκάτος , Σιδέρης 13 , Γεωργόπουλος 4  , Στανωτάς 10 , Τσεκούρας 5 , Λιόκας 3 .

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης , ειδικά στις τελευταίες στιγμές της!