15/02/2022
Drunk Kings 14 10 14 17 - 55 -
Slam Ducks 17 12 10 11 - 50 -

Έπεσαν… μαχώμενοι οι Ducks!

Οι Drunk Kings πήραν τη νίκη στο κλειστό των Άνω Λιοσίων απέναντι στους Slam Ducks, οι οποίοι για 22 (!) ολόκληρα λεπτά αγωνίστηκαν με 4 παίκτες, μετά τον τραυματισμό του καλύτερου παίκτη του αγώνα μεχρι εκείνο του σημείο, Σαφρά, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 55-50 για την παρέα του Άρη του Σακκά.

Δύο τρίποντα του Σαφρά νωρίς νωρίς στο παιχνίδι έβαλαν σε θέση οδηγού την παρέα του Ισαακίδη, η οποία με τους Τζανή και Μαργάνη επίσης σε καλό… φεγγάρι, έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 14-17, με τους Kings να ψάχνουν ρυθμό.

Προσπάθησε να… πουσάρει ακόμη παραπάνω τον ρυθμό και τις προσπάθειες των Ducks ο Σαφράς και όσο ο Μαργάνης με τον Προφήτη είχαν τον έλεγχο στα ριμπάουντ, οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν στο… τιμόνι του αγώνα, με τους Kings να μένουν κοντά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 24-29 για Ducks.

Ο τραυματισμός του Σαφρά σε ανύποπτη φάση άφησε τους Ducks με τέσσερις παίκτες σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, με τους Κωνσταντίνο και Απόστολο Θεοχάρη να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο και να μειώνουν στον πόντο, 38-39, με τους… ηρωικούς Ducks να κρατουν το προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η κούραση που επήλθε ήταν λογική, οι επιλογές των Ducks ήταν βεβιασμένες και χωρίς καθαρό μυαλό, με τους Kings να πιέζουν και να γυρνούν την αναμέτρηση, με την παρέα του Άρη του Σακκά να φτάνει εν τέλει στην τελική επικράτηση, με σκορ 55-50.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Αμπλάς με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ενα κλέψιμο, 2 κοψίματα και 2 λάθη. Από Ducks ξεχώρισε ο Στάθης Προφήτης με 5 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ενα κόψιμο και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 23/59 δίποντα, 1/13 τρίποντα, 6/19 βολές, 55 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 12 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/45 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 35 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 13 λαθη.

Drunk Kings (Σακκάς) : Θεοχάρης Κ. 14, Λιντέρης 3, Αμπλάς 8, Αλεβίζος 6, Θεοχάρης Α. 10, Σακκάς 2, Σαμπράνης 6, Κοκκινογούλης 4 (10 ριμπ.), Καραντώνης 2.

Slam Ducks (Ισαακίδης) : Τζανής 7, Προφήτης 5 (15 ριμπ.), Ισαακίδης 2, Σαφράς 14, Μαργάνης 22 (14 ριμπ.).

Τι μας άρεσε : Η ηρωική προσπάθεια των Ducks!