28/01/2024
Gul’dan Warlocks 12 7 11 10 - 40 -
Undrafted 19 14 14 8 - 55 -

Επέστρεψαν με εμφατικό τρόπο στις νίκες οι Undrafted!

Εκμεταλλευόμενοι το μακρινό σουτ των Φ. Κόντου και Αντωνάκη, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 12-19. Οι γηπεδούχοι από την άλλη μεριά, πήραν σκορ κυρίως από τον Μήτσα και τον Λουκίσσα, ωστόσο έπρεπε να βελτιώσουν την περιφερειακή τους άμυνα.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης στο δεύτερο δεκάλεπτο και διεύρυναν το προβάδισμά του (19-33). Ο Πανταζής συνδέθηκε με το καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο και έδωσε σημαντικές βοήθειες στον "εξωγήινο" Αντωνάκη, ενώ η άμυνα άγγιξε το άριστα. Η έλλειψη συγκέντρωσης και οι κακές επιλογές στην επίθεση ήταν δύο από τα στοιχεία που έκαναν τους γηπεδούχους να χάσουν την επαφή με το σκορ.

Τέλος, στην υπόθεση νίκη έβαλαν οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού με ολοκληρωτικό μπάσκετ και καλάθια των Αντωνάκη, Πανταζή, Φ. Κόντου και Χρυσικού εκτόξευσαν τη διαφορά στο +17 (30-47). Οι Gul'dan Warlocks επέμεναν στο να σουτάρουν από την περιφέρεια, δε δικαιώθηκαν για την επιλογή τους και είδαν το έργο τους να γίνεται ιδιαίτερα δύσκολο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Undrafted κατέβασαν ταχύτητα, αφού είχαν εξασφαλίσει το ροζ φύλλο αγώνα. Οι Gul'dan Warlocks εκμεταλλεύτηκαν την κατάσταση αυτή και με πρωταγωνιστές τους Κεχαγιά και Ελευθερίου κατάφεραν να μειώσουν το εύρος της ήττας τους.  Έτσι, οι Undrafted επέστρεψαν στις νίκες και άρχισαν να βλέπουν το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αντωνάκης με 23 πόντους (7/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 9/29 δίποντα, 6/28 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/32 δίποντα, 7/23 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ.

Gul'dan Warlocks (Κεχαγιάς): Ελευθερίου 4, Κεχαγιάς 10, Λιάπης, Λουκίσσας 12 (4), Μαμουτζής 2, Μήτσας 10 (2), Πέτροβιτς, Σαντοριναίος 2

Undrafted (Χ. Κόντος): Αντωνάκης 23 (2), Φ. Κόντος 7 (1), Χ. Κόντος, Ματεντζόγλου 8 (1), Πανταζής 8, Χρυσικός 9 (3)

Τι μας άρεσε: Η ολοκληρωτική εμφάνιση των νικητών.