24/02/2024
Khazad Dooms 23 10 19 18 - 70 -
Remal Madri 14 22 12 9 - 57 -

Επέστρεψαν με μεγάλη νίκη οι Khazad Dooms!

Οι Khazad Dooms πήγαν το παιχνίδι σε πολύ υψηλό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν καταιγιστικοί στην επίθεση με την τριάδα Λυγερού(7), Σχινά(6) και Ντζερεμέ(4) να οδηγούν την επίθεση, για το 23 – 14. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, το σύνολο του Κουσιορή έτρωγε πολύ εύκολους πόντους στην άμυνα, με τον Λουκόπουλο με 7 πόντους να δίνει λύσεις και τον Παπαϊωάννου να σκοράρει μία φορά από τα 6.75.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι καλύτερα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με κορυφαίο τον Σχινά με 6 πόντους, έχτισαν διψήφια διαφορά. Σε εκείνο το σημείο, οι Μαδριλένοι αφυπνίστηκαν και το γήπεδο κατηφόρισε! Με υπομονή στην επίθεση, Αγαδάκο(4) – Πολύδωρο(5) να κυριαρχούν μέσα στη ρακέτα και Λουκόπουλο(6) – Π.Ρηγόπουλο να δίνουν λύσεις από την περιφέρεια, έτρεξαν επιμέρους 2 – 18 και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 33 – 36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν και πάλι η σειρά των γηπεδούχων να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης και με μπροστάρηδες στην επίθεση τους Τσαντίλα με 8 και Ράντο με 6 πόντους αντίστοιχα, ξέφυγαν ακόμα και με +7. Η Remal που ήταν σε γενικές γραμμές άστοχη και είχε ξανά προβλήματα στο πίσω μέρος του παρκέ, στηρίχθηκε στην κλασική δυάδα των Παπαιωάννου(5) και Λουκόπουλο(4), πλησιάζοντας στο τέλος 52 – 48.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ξέμειναν από λύσεις καθώς τραυματίστηκαν και δύο πολύ σημαντικοί παίχτες(Πολύδωρος - Παπαϊωάννου), με την ομάδα του Σχινά να σφύζει από ενέργεια και με το δίδυμο Ντζερεμέ με 9 και Λυγερό με 5 πόντους αντίστοιχα να αναλαμβάνουν εξολοκλήρου την υπόθεση σκοράρισμα, να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 70-57.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Φραγκίσκος Λυγερός με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 βάσεις και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Παπαϊωάννου με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Khazad Dooms(Σχινάς): Λυγερός 16, Ντζερεμές 16(9ρ.), Ράντος 16, Ράπτης, Σέμα, Σχινάς 14(15ρ.), Τσαντίλας 8.

Remal Madri(Κουσιορής): Αγαδάκος 5(8ρ.), Καμολίκης 2(7ρ.) Λουκόπουλος 19, Ναυπλιώτης 4, Παπαϊωάννου 13, Πολύδωρος 6(7ρ.), Π. Ρηγόπουλος 3, Σ. Ρηγόπουλος 5.

Τι μας άρεσε: Το ενδιαφέρον που είχε η αναμέτρηση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Τι δε μας άρεσε:Οι τραυματισμοί της Remal.