06/05/2022
Harlems 20 12 15 17 - 64 -
Golden Steak Warriors 17 15 15 2 - 49 -

Επέστρεψαν στην Elite League οι Harlems!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που είχε πολλές ανατροπές, οι Harlems με όπλο το τρομερό τελευταίο δεκάλεπτο, κέρδισαν τους Golden Steak Warriors με 64-49, υπερκάλυψαν το -6 του πρώτου αγώνα και ανέβηκαν στην Elite League, ενώ στο Final Four θα αντιμετωπίσουν την γνώριμη Deportivo HNC Coin!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Harlems, καθώς παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν να χάνουν με 7-12, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 20-17, χάρη σε 8 πόντους του Σιάμου, 5 του Σταυρόπουλου και 5 του Δαμίγου. Ο Αντωνόπουλος με 7 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 3 πρόσθεσαν οι Χότζα, Ντούσιας και Πλακογιαννάκης.

Με 4 πόντους του Καρρά και 4 του Σιάμου, οι γηπεδούχοι υπερκάλυψαν για πρώτη φορά την διαφορά του πρώτου αγώνα, όταν και βρέθηκαν στο +8, 28-20. Στην συνέχεια του πρώτου μέρους οι Golden Steak Warriors ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 5 πόντους του Πλακογιαννάκη και 4 του Σαράντη, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 32-32!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Ρουσιώτη έσφιξε την άμυνά της και με 7 πόντους του Μότσιου και 3 του Καρρά, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 47-37, 2:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Για ακόμη, όμως, μια φορά οι “Μπριζόλες” βρήκαν τρόπο να απαντήσουν και με 5 πόντους του Πλακογιαννάκη και άλλους τόσους του Αντωνόπουλου, ισοφάρισαν σε 47-47, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Το σκορ της τέταρτης περιόδου άνοιξε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Κωνσταντίνος Μητρόπουλος, κάνοντας το 47-49. Στο υπόλοιπο του αγώνα οι “Αμερικανοί” έστησαν πάρτι και με 8 πόντους του Ιωσηφίδη, 4 του Σταυρόπουλου και βοήθειες των Καρρά – Δαμίγου, έτρεξαν 17-0 σερί και έφτασαν δίκαια στη νίκη με 64-49!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/22 βολές, 23/48 δίποντα και 4/26 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/21 βολές, 14/48 δίποντα και 4/34 τρίποντα. Μάζεψαν 60 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp των Harlems ο Σταυρόπουλος με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/5 βολές, 6/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Golden “Steak” Warriors ο Αντωνόπουλος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές και 5/12 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Harlems (Ρουσιώτης): Σκαρμέας 4, Κάντζιος, Σιάμος 12, Κουτρουμπής 1, Καρράς 10, Ιωσηφίδης 8 (2), Μότσιος 7 (1), Σταυρόπουλος 13, Δαμίγος 9

Golden “Steak” Warriors (Μπαλατσούρας): Λαμπρόπουλος 2, Σαράντης 4 (1), Πλακογιαννάκης 13 (2), Χότζα 4 (1), Μητρόπουλος Ν. 4, Αντωνόπουλος 12, Ντούσιας 8, Μητρόπουλος Κ. 2

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές της συνάντησης και το τρομερό τελευταίο δεκάλεπτο των Harlems!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Αντωνόπουλου στο τρίτο δεκάλεπτο, ο οποίος επηρέασε σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι των Warriors!