15/04/2022
Brazzerzz Beachterzz 19 14 16 18 - 67 -
Δαλάι Κλάμα 14 23 18 9 - 64 -

Επέστρεψαν στην Master League οι Brazzerzz Beachterzz!

Ύστερα από ένα μικρό διάλειμμα, οι Brazzerzz Beachterzz επέστρεψαν στη Master League, καθώς στο ντέρμπι – τελικό της αγωνιστικής επικράτησαν των Δαλάι Κλάμα με 67-64 και τερμάτισαν στην δεύτερη θέση του ομίλου.

Απόλυτο ισορροπημένο ήταν το ντέρμπι στο ξεκίνημά του, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης και το σκορ να είναι 10-10 στα μέσα της περιόδου. Για τους γηπεδούχους ο Ζώτος ήταν αυτός που έκανε την διαφορά, ενώ οι Τσιάρας, Μπέης και Χατζάκης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για τους Δαλάι Κλάμα. Οι Beachterzz με συνεχόμενους πόντους στου Χαμηλού, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +5 (19-14), παίρνοντας ψυχολογία εν όψει συνέχειας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Η ομάδα του Μπουρελάκου παρουσιάστηκε καλύτερη και στις δύο μεριές του παρκέ και με πρωταγωνιστές τους Μπαλατσό, Μπέη και Σωτηράκη προηγήθηκαν στο τέλος του ημιχρόνου με 33-37. Οι γηπεδούχοι που στηρίχθηκαν αποκλειστικά σε ατομικές ενέργειες του Χαμηλού και του Χαΐτου, έχασαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και άρχισαν να απειλούνται ιδιαίτερα από τον αντίπαλο.

Η… αντεπίθεση των Δαλάι Κλάμα συνεχίστηκε και στην επανάληψη. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση, οι «μαύροι» εκτόξευσαν την διαφορά στο +9 (40-49) στα μέσα της περιόδου και άγγιξαν το… θαύμα. Οι Beachterzz κάλεσαν εσπευσμένα time out και με ψυχραιμία και σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να μειώσουν σε 49-55 στο τέλος της περιόδου και να σβήσουν προσωρινά την… «φωτιά» που άναψαν οι αντίπαλοι.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ. Με την άμυνα να σπάει «κόκκαλα» και τους Ζώτο, Χαΐτο και Χαμηλό να τραβούν το… κουπί στην επίθεση, οι Brazzerzz Beachterzz έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 18-9 και έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη με 67-64. Οι Δαλάι Κλάμα στο κρισιμότερο σημείο του παιχνιδιού «κόλλησαν» στην επίθεση, γκρεμίζοντας αυτά που έχτισαν στα προηγούμενα δεκάλεπτα. Έτσι, η ομάδα των Δημητριάδη – Δριβάκου πανηγύρισε την άνοδο στην Master League, ενώ οι Δαλάι θα διεκδικήσουν την άνοδο μέσω των μπαράζ.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα ο εξαιρετικός Χαμηλός με double double και 23 πόντους (7/13 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/32 δίποντα (56,2%), 7/24 τρίποντα (29%) και 10/20 βολές (50%). Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/44 δίποντα (34%), 8/30 τρίποντα (27%) και 10/19 βολές (53%). Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Βγενόπουλος, Δημητριάδης 7 (2), Δριβάκος 7 (13 ριμπ.), Ευσταθόπουλος, Ζώτος 19 (4), Κωνσταντής 3, Χαΐτος 8, Χαμηλός 23 (2)

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος); Κλούτσος 9 (2), Μπέης 11 (3), Μπαλατσός 4, Νικηταράς, Σωτηράκης 16 (2), Τσιάρας 10, Φλαμπούρης 4, Χατζάκης 6, Χρυσάνης 4 (1)

Τι μας άρεσε: Παρακολουθήσαμε ένα τρομερό σε εξέλιξη ματς, με τις δυο ομάδες να παλεύουν για τη νίκη μέχρι το τέλος.

Τι δεν μας άρεσε: Το κάκιστο τέταρτο δεκάλεπτο των Δαλάι Κλάμα.