11/02/2022
New York Fix 7 11 7 8 - 33 -
Golden Steak Warriors 4 13 17 14 - 48 -

Επέστρεψαν στις νίκες οι Golden Steak Warriors!

Την ενδέκατη νίκη τους στον τρίτο όμιλο της Master League πήραν οι Golden Steak Warriors που κέρδισαν τους New York Fix με 48-33 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων παραμένοντας στην κορυφή του ομίλου!

Πολύ κακό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες, οι οποίες μπήκαν στο παρκέ άστοχες. Αυτό αποτυπώνεται και στο πολύ χαμηλό 7-4 που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου υπέρ των Fix που είδαν τον Κυρίακο Πλατανίτη να σημειώνει 5 πόντους. Για τους Warriors, από 2 πόντους έβαλαν οι Νικολάου και Πλακογιαννάκης.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι άμυνες συνέχισαν να κυριαρχούν. To προβάδισμα δεν χάθηκε ούτε με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου για τους New York Fix που προηγήθηκαν με 18-17 με τον Πλατανίτη να βάζει άλλους 4 πόντους και τον Κουτούζο 3. Για τις «μπριζόλες» 6 έβαλε ο Κώστας Μητρόπουλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Μπαλατσούρα μπήκε στο παρκέ με το μαχαίρι στα δόντια. Με τρομερή άμυνα (δεν δέχθηκαν καλάθι για 5′) προηγήθηκαν στο 25′ με 6, 24-18. Ο Σεΐζης με 3 πόντους μείωσε σε 24-21 αλλά 4 πόντοι του Λαμπρόπουλου και 2 του Μητρόπουλο ανέβασαν την διαφορά για τους Steak στους 9, 30-21 στο 27′. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 34-25.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Golden Steak Warriors με τον Ντούσια να βάζει μεγάλα σουτ κατάφεραν – χωρίς να εντυπωσιάζουν – να πάρουν την ενδέκατη νίκη τους με 48-33 και να παραμείνουν στην κορυφή του τρίτου ομίλου. Οι New York Fix, «πλήρωσαν» τις απουσίες που είχαν στους «ψηλούς» και δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν μέχρι τέλους την νίκη.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Νίκος Μητρόπουλος με 10 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 λάθη και 2 τάπες, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κυριάκος Πλατανίτης με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 λάθη.

Συνολικά οι Fix είχαν 13/59 εντός πεδιάς, 2/26 τρίποντα και 5/11 βολές. Πήραν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη οι νικητές είχαν 22/79 εντός πεδιάς, 2/25 τρίποντα και 2/7 βολές. Πήραν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα, έκαναν 9 λάθη και 4 τάπες.

New York Fix (Σεΐζης): Σεΐζης 3, Παναγόπουλος, Πλατανίτης 11, Κουτούζος 5, Κουράσης 2, Καλπακίδης 3, Ζορμπάς 9, Κολέτσος.

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Νικολάου 4, Μητρόπουλος Κ 8, Πλακογιαννάκης 7, Λαμπρόπουλος 8, Τσάκαλης, Σαράντης, Πατρινός 5, Ντούσιας 6, Μητρόπουλος Ν 10, Μπαλατσούρας.

Τι μας άρεσε: Το αμφίρροπο παιχνίδι που είδαμε ανάμεσα σε δύο εξαιρετικές ομάδες!