14/02/2022
Gran Camaria 14 7 6 19 - 46 -
Indians 12 19 11 17 - 59 -

Επέστρεψαν στις νίκες οι Indians!

Το απογευματάκι του Σαββάτου,  12  Φεβρουαρίου, στο Μενίδι, οι Indians μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα, έπαιξαν κατά διαστήματα ωραίο μπάσκετ και επέστρεψαν στις νίκες με 46 – 59 απέναντι στους μαχητικούς αλλά λίγους Gran Camaria.

Πολύ γεμάτο το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να παίζουν γρήγορο και όμορφο μπάσκετ. Τα Camaria είχαν προβάδισμα 14 – 12 με τον Χρυσίνα να είναι πρώτος σκόρερ με 8 πόντους και τον Κουντούρη να προσφέρει 4, ενώ για τους Ινδιάνους , ο Μαμάκος έβγαζε ενέργεια στην άμυνα, ο Κοσκίνας πρώτο βιολί με 5 πόντους και ένα γκολ φάουλ είχε ο Βασιλάκος.

Πόντο πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Κουντούρη με 5 πόντους να οδηγεί το προβάδισμα για τα Καμάρια(21-19).Στην συνέχεια οι Indians με τον Βασσάλο να παίρνει μπρος με 7 πόντους, έτρεξαν σερί 0 – 12, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 21 – 31.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι έβαλαν μόνο έξι πόντους με Κουντούρη(4) και Γεντή, με αποτέλεσμα η ομάδα του Ρόϊνα, με τον Μαμάκο να βάζει 4 πόντους και τέσσερις ακόμα παίχτες να σκοράρουν, να ανεβάσει την διαφορά στους 15(27 – 42).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του αγώνα. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μειώσουν το σκορ με την τριάδα Τσακανίκα με 6, Γεντή με 5 και Κουντούρη με 4 πόντους να τραβάνε το κουπί στην επίθεση, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν άφηναν περιθώρια αμφισβήτησης. Κοσκίνας με 5 και Βασσάλος, Μαμάκος με 4 πόντους αντίστοιχα, έδιναν συνεχώς τις λύσεις για το τελικό 46 – 59.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Βασσάλος με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Χρυσίνας με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα Camaria είχαν 20 / 64 δίποντα, 1 / 16 τρίποντα, 3 / 4 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Οι Indians είχαν 21 / 47 δίποντα, 4 / 16 τρίποντα, 5/7 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη.

Gran Camaria(Βακαλόπουλος): Χρυσίνας 12(14ρ.), Γεντής 9, Κουντούρης 13(14ρ.), Σταθάκος 2(8ρ.), Τσακανίκας 10.

Indians (Ρόϊνας): Μηνάς 2, Βασιλάκος 6, Μητσάκος 4(6ρ.), Κοσκίνας 14, Ζήσης, Φαραός, Μπακάλης 6(9ρ.), Μαμάκος 6, Τσιώτας 4, Βασσάλος 11(10ρ.), Σκενδέρογλου 6.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα μεταξύ των δύο ομάδων και το μπάσκετ που έπαιξαν οι Ινδιάνοι κατά διαστήματα.